Nowy, podziemny Dworzec Fabryczny w Łodzi wraz z tunelem i węzłem drogowym to inwestycja realizowana w systemie „projektuj i buduj”. System przenosi na wykonawcę odpowiedzialność za zaprojektowanie i wybudowanie obiektu, co w konsekwencji sprawia, że na wykonawcy spoczywa obowiązek uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń na budowę. To wiąże się z koniecznością odbycia często długotrwałej procedury uzyskania odpowiednich dokumentów i akceptacji zamawiającego. W przypadku budowy w Łodzi aż 40% terenu budowy musiało być objęte procedurą zezwoleń na realizację inwestycji drogowej (ZRiD). W ciągu zaledwie trzech lat Generalny Wykonawca uzyskał 55 różnych pozwoleń administracyjnych, tj. na rozbiórkę, budowę, wodnoprawnych, zgłoszeń i ZRID.

Wykonawca musiał rozwiązać również liczne problemy realizacyjne, np. budowę tunelu na odcinku przechodzącym pod czynnym wiaduktem drogowo-tramwajowym drogi krajowej nr 14 oraz kwestię odwodnienia placu budowy. Stanął również przed licznymi problemami wynikającymi ze szczegółowych kryteriów decyzji środowiskowej, z nieuporządkowanych przepisów prawnych, dotyczących m.in. własności gruntów, w tym własności warstwowej czy przepisów kolejowych, dotyczących np. systemów SRK.

Doświadczenie inż. Marcina Zaręby w zarządzaniu budową w systemie „projektuj i buduj” w Łodzi, a wcześniej budową Stadionu Narodowego w Warszawie (w systemie „buduj”) pozwoliło na porównanie obu metod i wyciągnięcie wniosków, które w przyszłości mogą być pomocne zarówno dla wykonawców, jak i projektantów oraz inwestorów.

Więcej podczas konferencji "Budowdnictwo Podziemne", która odbędzie się  w dniach 8-9 września 2015 r.