Budowa tunelu pod terenem, na którym znajduje się wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu i brązu, została zapisana w połowie października w planie drogowym obejmującym łącznie 112 projektów.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych tuneli w Europie

Stonehenge leży w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Właśnie w tej lokalizacji planowana jest budowa tunelu drogowego o długości blisko 3 km.

Rząd brytyjski potwierdził już na początku roku, że projekt ten zostanie zrealizowany, chociaż zderzył się on z ostrą krytyką ze strony ekologów, archeologów i organizacji zajmujących się ochroną zabytków. Środowiska te uważają, że tak krótki tunel nie będzie miał istotnego wpływu na rozwiązanie istniejącego w regionie problemu komunikacyjnego, a ponadto niekorzystnie wpłynie na walory krajobrazowe okolic Stonehenge. Istnieją poważne obawy o to, że nieodwracalnie uszkodzona zostanie jedna z najważniejszych budowli z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Koncepcja budowy tunelu wraca blisko osiem lat po tym, jak porzucono ją ze względu na wysokie koszty realizacji przedsięwzięcia. Teraz urzędnicy odnoszą się do niej bardziej przychylnie, gdyż wydaje się, że jest to jeden z lepszych sposobów na zmniejszenie zatłoczenia na autostradzie A303 (również poprzez dobudowanie na niej dodatkowego pasa ruchu) i poprawienie warunków komunikacyjnych w tej części Anglii.

Zgodnie zapowiedziami brytyjskiego rządu realizacja inwestycji rozpocznie się pomiędzy 2019 a 2021 rokiem. Tunel ma stanowić alternatywę dla drogi M4, łącząc Londyn i Devon.

Kontrowersyjne europejskie tunele