Transport zbiorowy w Krakowie można usprawnić, niekoniecznie bardzo wysokim kosztem. Są rozwiazania, na które miasto stać.

Lekkie metro i metrobus w Krakowie

W studium rozwoju systemu transportu w Krakowie poznańskie Biuro Inżynierii Transportu zaproponowało budowę 15-kilometrowej linii lekkiego metra ze wschodu na zachód. Miałaby ona prowadzić od ul. Igołomskiej przez centrum do Bronowic. Dodatkowo wskazano na uruchomienie dwóch linii metrobusu (Bus Rapid Transit, czyli autobus o dużej pojemności, poruszający się niezależnie od ruchu samochodowego). Jedna z linii miałaby prowadzić z Wieliczki do Dworca Głównego w Krakowie, a druga z Borku Fałęckiego do Czyżyn. Wsparciem tego wariantu jest rozbudowa tras tramwajowych.

Rozbudowa krakowskiego szybkiego tramwaju (KST)

Jako drugą koncepcję poznańskie biuro zaproponowało rozbudowę krakowskiego szybkiego tramwaju. Ten od Ronda Grzegórzeckiego pod Rynkiem do ul. Szewskiej miałby prowadzić trasą tunelową.

Czy w Krakowie potrzebne jest metro?

W opracowaniu wskazano, że w Krakowie budowa metra jest nieefektywna, a jeśli miałoby ono powstać, powinno być tanie i w możliwie największym stopniu wykorzystywać nowoczesne rozwiązania automatyczne. Dlatego miałoby prowadzić w tych miejscach, w których jest to możliwe, trasami na wiaduktach i na powierzchni.

Eksperci określili, że w mieście jest duży potencjał do wykorzystania transportu tramwajowego, który należy usprawniać i rozbudowywać.

Jak usprawnić komunikację w Krakowie? Trzeba wykonać dodatkowe ekspertyzy i wybrać wariant rozwoju transportu

Za realizację inwestycji infrastrukturalnych w Krakowie odpowiada wiceprezydent – Tadeusz Trzmiel. Powiedział, że miasto zleci ekspertyzę, na podstawie której ocenione zostanie, czy wskazane założenia transportowe są słuszne. W dalszej kolejności wybrany zostanie wariant rozwoju transportu i zlecone opracowanie studium wykonalności inwestycji. Studium to będzie już szczegółowe – ma uwzględniać m.in. wymogi konserwatorskie, zagadnienia technologiczne oraz warunki hydrotechniczne i geologiczne w kierunku możliwości budowy tuneli. Na tej podstawie będzie można ocenić koszty przedsięwzięcia.

Możliwe, że ekspertyza zostanie zlecona w marcu, a pod koniec roku studium wykonalności. Konieczne będzie też przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Koszt inwestycji będzie można oszacować w przybliżeniu po wyborze konkretnej koncepcji rozwoju transportu zbiorowego.

Czy w Krakowie potrzebne jest metro? O tym i o rozwoju transportu podziemnego w innych polskich miastach szeroko dyskutowano podczas konferencji „Budownictwo Podziemne". 

Kolejna edycja konferencji "Budownictwo Podziemne" odbędzie się w Krakowie w dniach 14-15 września 2016 r.