Mieszkańcy, jak wylicza moskiewski magistrat, zyskają w sumie ponad 350 (!) nowych kombinacji przesiadek. Długość linii wynosi 54 km. Dziennie, wg założeń, z nowej linii obwodowej korzystać ma ok. 430 tys. pasażerów. Podróże po stolicy skrócą się o średnio o 20 min. MCK odciąży podziemną obwodową linię metra o 15%, a centralne dworce o 20%.

Wielki start nowej linii obwodowej

10 września 2016 r. uruchomiono 26 stacji, a pozostałe zostaną ukończone do końca roku. Jest to klasyczna linia kolei miejskiej, ale w pełni zintegrowana z metrem; otrzymała numer 14. Choć nowe połączenie otwarto raptem dwa tygodnie temu, w okolicy już wzrosły ceny mieszkań.
MCK, czyli moskowskoje centralnoje kolco (moskiewski centralny pierścień), obsługiwać będą 5-członowe „jaskółki” (ros. łastoczki), czyli pociągi z rodziny Desiro, które Siemens dostarcza dla Kolei Rosyjskich od 2011 r. Mogą one rozwijać prędkość do 120 km/godz. Pojazdy są wyposażone w toalety, klimatyzację, gniazdka do ładowania telefonów i bezpłatną sieć wi-fi. Wszystkie platformy są wyposażone w płytki dotykowe pomocne dla pasażerów niedowidzących. Perony są przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Zimą pasażerów będą ogrzewać kurtyny cieplne.
Aby zachęcić mieszkańców Moskwy do testowania nowych połączeń, MCK w pierwszym miesiącu funkcjonowania będzie bezpłatne.

Moskiewskie metro to system kolei miejskiej, głównie podziemnej, najbardziej popularny i wygodny środek transportu. Korzysta z niego codziennie ok. 9 mln pasażerów. Jest znane jako wzorcowy przykład architektury socrealizmu, w którym wybudowano stacje w latach 1950-54. Stale się rozbudowuje; aktualnie składa się z 14 linii, a planowane są następne.