Dwa równoległe tunele, które biegną wzdłuż rzeki Emscher wydrążono przy użyciu maszyn EPB wyprodukowanych przez firmę Herrenknecht AG. Średnica tarcz skrawających obu maszyn wynosiła 3939 mm. Były to jedyne maszyny drążące wykorzystywane w tym zadaniu. Za realizację projektu odpowiadała firma Porr.

Obie maszyny podczas prac tunelowych prowadzonych w strukturach zbudowanych z marglu i piasku osiągnęły rekordową wydajność: nawet 177 m tygodniowo i 582 m miesięcznie.

W efekcie powstały tunele segmentowe o średnicy 2,6 m. Zgodnie z informacjami firmy Herrenknecht są to najmniejsze tego typu tunele na świecie, do drążenia których wykorzystano maszyny EPB.

10-kilometrowe tunele poprowadzone zostały m.in. pod autostradą, a także innymi liniami obsługującymi miast, wzdłuż rzeki Emscher.

Niemiecki system odprowadzania ścieków wzdłuż rzeki Emscher

Budowa podziemnych kolektorów ściekowych wzdłuż niemieckiej rzeki Emscher, która zaliczana była do jednych z najbardziej zanieczyszczonych rzek w Europie, rozpoczęła się już w 1992 r. Od tego czasu wzdłuż niej powstało łącznie 400 km przewodów podziemnych. Co ciekawe, aż 60 km tuneli wydrążono przy użyciu maszyn wyprodukowanych przez firmę Herrenknecht AG. W ciągu 25 lat realizacji tego projektu wykorzystywano również szeroki wachlarz dodatkowych urządzeń tego producenta.

Przeczytaj również: "W Los Angeles powstają kolejne tunele metra"