Nowy tunel powstał w ramach realizacji programu Atlanta Water Supply Program, którego celem jest zwiększenie miejskich zapasów wody do liczby pozwalającej zaspokoić zapotrzebowanie na okres od 30 do 90 dni (w zależności od zużycia). 


Maszyna TBM na miejsce rozpoczęcia robót, czyli w kamieniołomie w Bellwood, została dostarczona w częściach. Montowano ją w bardzo trudnych warunkach: temperatury dochodziły do 43 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza wynosiła 100%.

Tarcza TBM, o średnicy 3,8 m, z użyciem 19-calowych noży bardzo powoli pokonywała wyznaczoną trasę (poniżej funkcjonującej w okolicach oczyszczalni ścieków, aż do znajdującej się nieopodal rzeki Chattahoochee). Skały były tak twarde, że na początku w 8 godz. udawało się wydrążyć maksymalnie 1,5 m. Dopiero po pokonaniu krzywej uczenia się, rozpoczęto „bicie rekordów”; najlepszy wynik, jaki uzyskano, to 38,4 m/dzień. Wśród innych wyzwań, z którymi należało się zmierzyć, wykonawca wymienił konieczność remediacji skażonych wód gruntowych.

Całość projektu, obejmującego nie tylko budowę tunelu, ale i kompletną rewitalizację sieci wodociągowej miasta oraz przekształcenie kamieniołomu w zbiornik retencyjny, kosztować ma 300 mln USD. Dzięki realizacji inwestycji w Bellwood powstać ma zbiornik o pojemności 9,1 mld litrów, połączony z rzeką Chattahoochee i zespołem oczyszczalni. Zakończenie prac i włączenie obiektu do eksploatacji zaplanowano na wrzesień 2019 r.

Przeczytaj także: Najdłuższa na świecie przeprawa mostowo-tunelowa już otwarta