• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jest zgoda na budowę tunelu w Świnoujściu

Opublikowano: 07-10-2019 Źródło: MI, inzynieria.com

Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności.


Tunel w Świnoujściu. Wizualizacja: GDDKiA Tunel w Świnoujściu. Wizualizacja: GDDKiA
  • Tunel w Świnoujściu będzie składać się z trzech części
  • Do budowy obiektu posłużą trzy metody
  • Szyb startowy TBM znajdzie się na wyspie Uznam

Generalnym wykonawcą tej inwestycji jest konsorcjum firm PORR, Gulermak i Energopol Szczecin. Umowę, o wartości 793 mln zł, podpisano we wrześniu 2018 r. Budowę tunelu wsparła Unia Europejska kwotą 775,6 mln zł. Inwestorem jest Miasto Świnoujście, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) pełni rolę inwestora zastępczego. Prace prowadzone są w formule „projektuj i buduj”. Wniosek o wydanie decyzji ZRID złożono w lipcu br. Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz przekazał wtedy, że zgodnie z harmonogramem wykonawca miał 10 miesięcy na wykonanie projektu i złożenie dokumentów w urzędzie wojewódzkim i z tego terminu się wywiązał. Pozwolenie na budowę (ZRID) powinno być wydane w ciągu pięciu miesięcy. Tym samym, zgodnie z harmonogramem, na początku przyszłego roku wykonawca będzie mógł rozpocząć już prace budowlane.

Pierwszy etap budowy tunelu w Świnoujściu będzie polegać na sprawdzeniu terenu przez saperów, wycince drzew i geodezyjnym wytyczeniu obszaru inwestycji. Obiekt, który połączy wyspy Uznam i Wolin (obecnie podróżuje się tylko promem), w większości wydrążony zostanie z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine): wykonywanie szybu startowego po stronie wyspy Uznam zaplanowano na początek 2020 r.


Cała przeprawa będzie składać się z trzech części, z których każda powstanie przy użyciu innej metody. Ta o długości 475 m wykonana zostanie w murach oporowych, do budowy 295 m użyta zostanie technika odkrywkowa, a główna część, o długości 1,48 km, wydrążona będzie właśnie przez TBM. Będzie to maszyna o długości 100 m i z tarczą o średnicy 13,5 m. Drążenie powinno rozpocząć się w marcu 2021 r., a do szybu końcowego na wyspie Wolin TBM ma dotrzeć w sierpniu tego samego roku.

Tunel w Świnoujściu – plan szczegółowy. Źródło: GDDKiA Tunel w Świnoujściu – plan szczegółowy. Źródło: GDDKiA

W tunelu zaplanowano jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Poniżej jedni powstanie galeria ewakuacyjna. Jak poinformował resort infrastruktury, zejścia z poziomu tunelu do galerii ewakuacyjnej będą wychodziły poza rurę tunelu i będą wykonywane metodą mrożenia gruntu. Średnica wewnętrzna podwodnego tunelu wyniesie 12 m, a zewnętrzna – 13 m. Kierowcy do obiektu pod cieśniną Świną po raz pierwszy mają wjechać we wrześniu 2022 r. Zarządzenie tunelem będzie prowadzone ze specjalnego budynku, który zostanie zbudowany na wyspie Uznam.  

Tunel w Świnoujściu – plan orientacyjny. Źródło: GDDKiA Tunel w Świnoujściu – plan orientacyjny. Źródło: GDDKiA

Wszystkie informacje o budowie tunelu w Świnoujściu znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM.

Przeczytaj także: Chińczycy dostarczą maszynę TBM do Świnoujścia

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia