W 1979 r. firma Robbins dostarczyła maszynę TBM (Tunnel Boring Machine) z tarczą o średnicy 4,56 m na plac budowy kolejowego tunelu Północnomujskiego (Severomuysky Tunnel). Obecnie zrealizowany ma zostać projekt budowy drugiej nitki tunelu.
Ta maszyna TBM drążyła Tunel Północnomujski. Fot. Robbins
Tunel Północnomujski poprowadzony został pod Górami Północnomujskimi w ciągu trasy Kolei Bajkalsko-Amurskiej (BAM, Bajkało-Amurskaja magistral), przecina rosyjską Buriację. Jego długość to 15,343 km, co sprawia, że jest jednocześnie najdłuższym tego typu obiektem w tym kraju. Jego budowę rozpoczęto w 1978 r., a oddano go do użytku w 2003 r. Dzięki niemu trasa 54-kilometrowa, omijająca pasmo górskie, skrócona została do około 15 km, a przejazd nią trwa nie 180, a 15 min.
Aktualna przepustowość tej linii to 16 mln ton ładunków cargo, ale rząd chce zwiększyć potencjał regionu nawet ponad sześciokrotnie. Dlatego postanowiono o realizacji nowego projektu, czyli budowie kolejnej nitki tunelu, również o długości około 15,5 km. W celu wykonania zadania zmobilizowane zostaną aż dwie maszyny TBM Crossover (XRE) z tarczami o średnicy 10,37 m.
Największy globalny producent antracytu, Grupa Sibanthracite, będzie odpowiedzialna za budowę tunelu wraz z firmą VostokCoal Management Company. Firmy te należą do Dmitrija Bosova, który dąży do zwiększenia transportu węgla na tej trasie nawet o 100 mln ton rocznie.
Wybrano maszyny TBM Crossover z powodu konieczności prowadzenia prac w trudnych, niejednorodnych warunkach geologicznych (od niestabilnych podmokłych gleb po twarde skały). Crossover może pracować w dwóch trybach: w trybie otwartym, używanym podczas wiercenia w twardych formacjach skalnych, oraz w trybie zamkniętym (z równoważeniem nacisku na ziemię), używanym podczas wiercenia w niestabilnych glebach podmokłych, jak wyjaśnili przedstawiciele Sibanthracite.
Drugi tunel Północnomujski znajdzie się w jednym z najbardziej aktywnych geologicznie obszarów naszej planety. Region ten charakteryzuje się wysoką aktywnością sejsmiczną, trudnymi warunkami geologicznymi i hydrogeologicznymi na tle trudnego klimatu. Okres letni trwa tutaj od 80 do 100 dni, a temperatury wahają się od +39°C latem do -58°C zimą. Prace budowlane w obrębie portali tunelu komplikować będzie też obecność wiecznej zmarzliny – powiedział przedstawiciel Sibanthracite.
Budowa nowego tunelu ma rozpocząć się w 2020 r. i potrwać nie ponad 20 lat, jak poprzednim razem, a zaledwie pięć.
Przeczytaj także: Tunel w Świnoujściu: maszyna TBM już w budowie [zdjęcia]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.