• Anglię z Irlandią Północną mogą połączyć tunele prowadzone z wyspy Man
  • Łączna odległość (przez wyspę) wynosi około 130 km
  • Alternatywą jest most ze Szkocji o długości 45 km kosztujący 15-20 mld GBP

Pomysł organizacji polega na stworzeniu dwóch tuneli – jednego łączącego Anglię z wyspą Man i drugiego poprowadzonego z wyspy do hrabstwa Down w Irlandii Północnej. Takie rozwiązanie byłoby znacznie lepsze od planowanego mostu – byłoby niewrażliwe na problemy związane ze złą pogodą, uniknęłoby poważnych wyzwań związanych z realizacją inwestycji mostowej.

ICE przedstawiło swój pomysł wraz z szerszą listą projektów tunelowych. Te obejmują m.in. propozycje budowy tunelów z Hampshire do Isle of Wight, wyspy oddzielonej od brytyjskiego wybrzeża cieśniną Solent, a także obiektu pod kanałem Bristol Channel między West Country w południowo-zachodniej Anglii a Walią oraz nowego tunelu pod Tamizą.

Cytowany przez Sunday Times Bill Grose, główny autor raportu ICE, uważa, że tunel zaczynający się na północ od Liverpoolu i doprowadzony do wyspy Man, i kolejny kończący się w okolicach Belfastu rozwiązałyby wszystkie problemy. Były prezes British Tunneling Society dodał, że wraz ze spadkiem cen za takie inwestycje staną się one atrakcyjnym sposobem budowy połączeń komunikacyjnych.


Jako przykład podał budowę dwutorowego tunelu kolejowego: koszty takiej budowli wynoszą około 50 mln GBP za kilometr (250 mln zł), jednak sukcesywnie spadają. Jeśli spadną o 50%, tunele staną się popularne. Uważa też, że tunele i mosty kosztują tyle samo, jednak te pierwsze nie są podatne na złą pogodę.

Odległość z Anglii do wyspy Man wynosi około 50 mil (około 80,5 km), a od wyspy Man do Irlandii Północnej – nieco ponad 30 mil (ponad 48 km).

Propozycja może być atrakcyjna, ponieważ pomysł budowy mostu, promowany przez premiera Zjednoczonego Królestwa, budzi kontrowersje i zastrzeżenia. Jego długość miałaby wynosić 28 mil (45 km), a koszt budowy oszacowano na 15–20 mld GBP (75–100 mld zł). Konstrukcja powstałaby w pobliżu rowu Beauforta, długiego na 50 km, o szerokości 3,5 km i głębokości około 300 m. Aż do lat 70. XX w. wyrzucano tam amunicję. Znajduje się w nim około 1,5 mln ton materiałów wybuchowych, gaz musztardowy, sarin, a także radioaktywne odpady – pozostałości po brytyjskim wojskowym programie nuklearnym – informuje polishexpress.co.uk.

Dodatkowo wiatry w regionie często są bardzo porywiste, a morze wzburzone. W takiej sytuacji transport i prace budowlane będą bardzo trudne.

Najdłuższym brytyjskim tunelem jest Channel Tunnel (Eurotunel) łączący Wielką Brytanię z Francją. Liczy 49 km.

Przeczytaj także: W sześć lat wybudują nowy najdłuższy tunel na Bałkanach