Później, niż zakładano, powstanie studium wykonalności budowy metra w Krakowie. Powodem są uwagi konserwatora zabytków odnośnie lokalizacji stacji Rondo Mogilskie oraz Stare Miasto. Opóźnienie już wynosi około 180 dni, a będzie jeszcze większe.
Kraków. Fot. art08/Adobe Stock
- Budowa metra w Krakowie będzie kosztować od 8 do 12 mld zł
- Studium wykonalności miało być gotowe w 2019 r.
- Spośród polskich miast metro ma tylko Warszawa
Umowę na opracowanie studium wykonalności, wartą 9,5 mln zł, parafowano we wrześniu 2018 r. W ramach studium określone ma zostać, gdzie i jakimi metodami najlepiej budować metro w Krakowie. Dokumentacja powinna zawierać też m.in. analizę warunków geologicznych (odwierty) czy technologię wykonania tuneli oraz stacji, a także analizy finansowe (według szacunków budowa pochłonie od 8 do 12 mld zł).
Budowa metra w Krakowie
Pomysł jest taki, by wybudować 15-kilometrową linię metra, która zaczynałaby się w Nowej Hucie, dalej biegła przez ścisłe centrum do Bronowic. Tunel metra w Krakowie miałby powstać m.in. pod Starym Miastem. Najpierw odbywałby się w nim ruch tramwajowy, a w dalszej perspektywie pojazdów metra. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków (WUOZ) w Krakowie wydał jednak negatywną opinię na temat rozmieszczenia przystanków i planowanej trasy w rejonie Starego Miasta. Jak napisano, budzi dużą wątpliwość (…) również przebieg trasy podziemnej pod zabytkowymi Plantami oraz w okolicach Barbakanu z uwagi na fakt zbliżenia do dawnych murów miejskich, fosy oraz ochrony dziedzictwa archeologicznego w tym miejscu.
Wykonawca studium zmodyfikował już plany, udzielił odpowiedzi służbom konserwatorskim, ale negocjacje przeciągają się. Pierwotnie studium miało powstać w 2019 r. Opóźnienia związane z realizacją studium liczone na dzień ostatniego spotkania z konserwatorem zabytków wynoszą około 180 dni i z uwagi na ciągły brak wszystkich uzgodnień czy opinii, ulegną zwiększeniu – mówi Kamil Popiela z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.
Jak dodaje, z uwagi na brak ostatecznych uzgodnień z władzami konserwatorskimi odnośnie ostatecznej lokalizacji stacji Rondo Mogilskie oraz Stare Miasto, na obecnym etapie nie można jednoznacznie określić, czy będą wymagane dodatkowe odwierty.
W 2014 r. w referendum mieszkańcy Krakowa opowiedzieli się za budową metra („za" było ponad 55% biorących udział w głosowaniu).
Metro w Polsce
W naszym kraju metro ma jedynie Warszawa. W stolicy obecnie trwa rozbudowa II linii, a podpisano już też umowę na wykonanie studium technicznego dla III linii. Metro pod uwagę brano także we Wrocławiu, ale w referendum udział wzięło tylko 11% uprawnionych, z których i tak ponad połowa była na „nie”. Niejako rolę metra będzie pełnić kolejowy tunel średnicowy w Łodzi, który mieć 7,5 km długości, będzie składać się z pięciu mniejszych obiektów. Trasę zaplanowano od dworca Łódź Fabryczna, przez skrzyżowanie ulic Zielonej i Zachodniej, w kierunku al. Włókniarzy i Manufaktury, aż do Łodzi Kaliskiej i Żabieńca.
Przeczytaj także: Ponad połowa elementów maszyny TBM do drążenia tuneli już w Łodzi
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.