Przedłużają się prace nad studium wykonalności budowy metra w Krakowie. Ma to związek z negatywną opinią Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków nt. lokalizacji podziemnych stacji i przystanków w rejonie Starego Miasta. To właśnie pozyskanie pozytywnej opinii lub uzgodnienia od konserwatora zabytków jest warunkiem oddania kompletnego studium. Tunel metra w Krakowie zaplanowano m.in. w rejonie Barbakanu.
Budowa metra w Krakowie. Fot. gui yong nian /Adobe Stock
- W Krakowie planuje się linię metra o długości około 15 km
- Tunel miałby powstać pod Starym Miastem
- Szacunkowy koszt budowy metra to 8–12 mld zł
Studium wykonalności budowy szybkiego bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie opracowuje firma ILF Consulting Engineers Polska sp. z o.o., która pod koniec listopada br. złożyła pisemne wyjaśnienia nt. wskazanych przez konserwatora zastrzeżeń. Jak informuje Urząd Miasta Krakowa, w piśmie wskazano, że im bliżej centrum powstaną stacje, tym opłacalność inwestycji wzrośnie, ale również tym większe są szanse na to, że więcej osób dojeżdżając do centrum miasta wybierze transport zbiorowy zamiast samochodu. Trudno wyobrazić sobie sytuację, że niezależny pod względem kolizji z ruchem indywidualnym środek transportu będzie omijał centrum miasta.
Wykonawca studium wyjaśnił też, że zmodyfikowano koncepcję budowy stacji Rondo Mogilskie; planuje się zlokalizować wykop otwarty stacji poza obrysem fundamentów bastionu V Lubicz. Zapewniono też, że nienaruszone zostaną pozostałości Twierdzy Kraków, ponieważ fragment stacji znajdujący się pod artefaktami bastionu będzie wykonywany metodą górniczą, bez konieczności użycia metody odkrywkowej. Do tego strop tej części stacji znajdzie się, w zależności od wariantu, min. 9–11 m poniżej poziomu terenu dolnej płyty ronda, czyli znacznie głębiej niż wymagana głębokość badań archeologicznych, wynosząca 7 m.
Modyfikacji planów dokonano także dla stacji Stare Miasto (powstać ma u zbiegu ulic Dunajewskiego, Podwale i Karmelickiej). W wyjaśnieniach wykonawca studium wskazał m.in., że znaczną część wykopu otwartego stacji zaplanowano poza Plantami. Jedyne elementy stacji, które docelowo będą widoczne z powierzchni terenu, to wyjście na obrzeżach Plant przy ul. Szewskiej, które wynika z potrzeby ochrony pozostałości Bramy Szewskiej.
Jeśli chodzi z kolei o stację, która miałaby powstać na tyłach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (w rejonie ul. Rajskiej i ul. Karmelickiej), wykonawca studium zapewnił, że nad korpusem stacji po zakończeniu budowy możliwe będzie funkcjonowanie parku, czyli utrzymanie założeń zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Ponadto roboty w rejonie parkingu na tyłach biblioteki będą poprzedzone badaniami wykopaliskowymi (możliwość występowania pochówków w okolicy klasztoru Karmelitów Trzewiczkowych). Trasa podziemna na wysokości klasztoru będzie realizowana metodą bezwykopową, a strop tunelu będzie znajdował się na głębokości min. 12 m poniżej poziomu terenu.
Wykonawca studium przewidział też odsunięcie trasy tunelu od Barbakanu. Obecnie zewnętrzny obrys tunelu znajduje się 17–20 m (w zależności od wariantu) od ścian Barbakanu, z kolei strop tunelu pod Plantami min. 12–13 m poniżej poziomu terenu (w zależności od wariantu), przy czym w rejonie Barbakanu to min. 15 m. W najbliższych dniach przedstawiciele wykonawcy studium spotkają się z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Budowa metra w Krakowie
Wartą 9,5 mln zł umowę na opracowanie studium podpisano we wrześniu 2018 r. To dzięki tej dokumentacji wyjaśni się, gdzie i jakimi metodami najlepiej budować metro w Krakowie. Będzie zawierać m.in. analizę warunków geologicznych, układu torowego (plan i profil trasy; przekroje poprzeczne i podłużne) czy technologię wykonania tuneli oraz stacji. Powstaną także szczegółowe analizy finansowe: według szacunków, budowa metra w Krakowie miałaby kosztować od 8 do 12 mld zł.
Zgodnie z założeniami w Krakowie powstanie linia metra o długości około 15 km. Jej trasę zaplanowano od Nowej Huty, przez ścisłe centrum do Bronowic. Zakłada się powstanie tunelu m.in. pod Starym Miastem – najpierw miałby odbywać się w nim ruch tramwajowy, a w dalszej perspektywie ruch pojazdów metra. W 2014 r. krakowianie w referendum opowiedzieli się za budową metra („za" było ponad 55% biorących udział w głosowaniu).
Z uwagi na charakterystyczną zabudowę, Kraków zaczyna „schodzić” pod ziemię. Trwa już budowa mającej liczyć niemal 4 km Trasy Łagiewnickiej. W ciągu drogi, która stanie się częścią trzeciej obwodnicy Krakowa, powstanie siedem tuneli.
Przeczytaj także: Wszystkie tunele Trasy Łagiewnickiej w Krakowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.