Proces wyboru zwycięzcy jest długi, obecnie trwa etap przedkwalifikacyjny: zaproszono oferentów do dostarczenia informacji i dokumentacji, która wykaże ich doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć, potwierdzi ich osiągnięcia w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Potencjalni wykonawcy muszą udowodnić też, że posiadają zasoby techniczne i finansowe niezbędne do pomyślnej realizacji tego projektu.

Wśród czterech oferentów znajdują się dwa konsorcja i dwie firmy. Są to:

  • Salini Impregilo S.p.A.,
  • CGYI Malta Gozo Consortium,
  • Equitix–Itochu–Yapi Merkezi–Makyol–Egis Consortium,
  • Malta Gozo Fixed Link Limited.

Są to przedsiębiorstwa z Malty i kilku innych krajów, w tym Włoch, Turcji, Francji, Chin, Holandii, Korei Południowej i Japonii.

Inwestycja pn. Malta–Gozo obejmuje budowę tunelu o długości 14 km (częściowo podmorskiego) mieszczącego w sobie drogę dwupasową (po jednym pasie w każdym kierunku) i szeroki bufor centralny oferujący dodatkowe miejsce dla pojazdów ratowniczych.

Planowanie projektu o wartości około 300 mln USD rozpoczęło się kilka lat temu od przygotowania studium wykonalności projektu; obecnie inwestor ma już za sobą przeprowadzenie wstępnych badań geologicznych, badań przepływu ruchu drogowego, badań naziemnych i morskich.

Zespół niezależnych ekspertów przeprowadza również szeroko zakrojoną ocenę oddziaływania na środowisko proponowanego projektu. Badanie to zostanie zakończone po potwierdzeniu ostatecznej trasy tunelu. 

Stałe połączenie między dwoma wyspami złagodzi utrudnienia wynikające z ograniczeń istniejących połączeń morskich i lotniczych. Zyskają na tym turyści, licznie odwiedzający te wyspy, ale też mieszkańcy i przedsiębiorcy.

Przeczytaj także: Transport i przeładunek ogromnej maszyny TBM dla Łodzi