W marcu 2021 r. rozpocząć ma się drążenie tunelu, który połączy wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. W większości wybudowany zostanie z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Komorę startową zaplanowano po stronie wyspy Uznam. Obecnie m.in. powstaje płyta stropowa komory startowej.
Fot. tunel-swinoujscie.pl
Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), konstrukcja stropu ma około 1,5 m grubości; z kolei średnica najgrubszych prętów zbrojeniowych wynosi 63 mm. Obecnie odbywają się prace zbrojarskie i betonowanie kolejnych sekcji.
Budowa komory dla maszyny TBM to proces wieloetapowy, obejmujący szereg specjalistycznych robót. Obecnie wykonywane są roboty 4 fazy. #tunelŚwinoujście #funduszeUE pic.twitter.com/IawdLQK8Kb
Tunel w Świnoujściu składać się będzie z trzech części, do budowy każdej z nich wykorzystana zostanie inna metoda. Główna część, pod cieśniną Świną, o długości 1480 m, wydrążona będzie przez TBM (100 m długości maszyny; 13,5 m średnicy tarczy). 475 m długości będzie mieć odcinek w murach oporowych, a 275 m powstały dzięki użyciu techniki odkrywkowej. Drążenie w stronę wyspy Wolin potrwać ma około pięciu miesięcy.
Prace przy komorze startowej w ujęciu timelapse. pic.twitter.com/Z9hGDcJ3Uo
W ostatnim czasie po stronie wyspy Uznam kontynuowano też roboty przy segmentach 8 i 9 tunelu odkrywkowego: zbrojenie, deskowanie i betonowanie ścian oporowych oraz ich izolacja wraz z górnym stropem. W segmentach od 2 do 6 powstaje przesłona jet-grouting.
Z kolei po stronie wyspy Wolin prowadzona jest przebudowa linii napowietrznej napięcia 110 kV oraz prace wodno-kanalizacyjne w rejonie komory odbiorczej maszyny TBM; przygotowywane są też platformy robocze do wykonywania ścian szczelinowych.
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL W ŚWINOUJŚCIU
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.