Właśnie rozpoczęło się w Łodzi drążenie kolejowego tunelu średnicowego, a tymczasem spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ogłosiła przetarg na zaprojektowanie tunelu kolei dużych prędkości pod centrum Łodzi. Ma on być częścią szlaku kolejowego łączącego Warszawę z Łodzią i Wrocławiem. Linia, według założeń, zostanie otwarta wraz z oddaniem do użytku planowanego portu lotniczego. Oferty można składać do połowy lutego 2021 r.
Maszyna TBM. Fot. Joachim Kreft/Adobe Stock
- Tunel kolei dużych prędkości ma być na odcinku 4 km wydrążony przez TBM
- Trasa z Warszawy przez CPK do Łodzi ma kosztować około 10 mld zł (z tunelem)
- Obiekt ma być budowany w latach 2023–2027
Początek w Łodzi Fabrycznej
Tunel CPK ma mieć swój początek pod stacją Łódź Fabryczna – tak jak tunel średnicowy – i służyć obsłudze pociągów dalekobieżnych, w tym kolei dużych prędkości. Wyjście zaplanowano na przystanku Lublinek (na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej, linia nr 14). Dalej szlak, już na powierzchni ma prowadzić w kierunku Sieradza, Poznania i Wrocławia.
To wygoda dla pasażerów. Dzięki niemu na terenie Łodzi oddzielnie zostanie poprowadzony ruch dalekobieżny, a oddzielnie aglomeracyjny i regionalny, tak samo jak ma to miejsce w Warszawie na linii średnicowej. Po drugie, zapewni on pasażerom atrakcyjne czasy przejazdu, np. z Łodzi na nowe lotnisko w 30 min., do Warszawy 45 min., a z Poznania i Wrocławia do Warszawy w mniej niż 2 godz. – zachwala projekt wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Zadania dla wykonawcy
Wybrany w przetargu wykonawca opracuje projekt budowlany i pozyska niezbędne decyzje administracyjne dla tunelu, linii kolejowej i infrastruktury towarzyszącej. Obiekt ma być elementem nowej kolejowej trasy z Warszawy przez CPK, Łódź i Sieradz, a dalej w stronę Wrocławia i Poznania.
Od swojego kształtu planowana linia bywa nazywana „igrekiem”. Dzisiejszy przetarg to pierwsze tak zaawansowane zadanie inwestycyjne na planowanym igreku, które jest związane z wykonaniem już projektu budowlanego – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
Wykorzystanie TBM
Na długości przekraczającej 4 km, odcinku od Łodzi Fabrycznej do linii nr 14 za osiedlem Retkinia na zachodzie Łodzi, zostanie wykorzystana maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine), podobnie jak ma to miejsce w przypadku tunelu średnicowego w Łodzi, drogowego w Świnoujściu i na budowie warszawskiego metra.
Potrzebna współpraca z PKP PLK
CPK musi też porozumieć się z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi (PKP PLK), która w przeszłości pracowała nad koncepcją szybkiej linii Warszawa–Łódź–Poznań–Wrocław. Prace zawieszono w 2012 r., ale przygotowano część dokumentacji, jak studium wykonalności i uzyskano decyzję środowiskową, która pozwala na budowę zarówno tunelu aglomeracyjnego, jak też tunelu dla kolei dużych prędkości. Wykorzystanie już przygotowanych materiałów ma, zdaniem Mikołaja Wilda, przynieść oszczędności w majątku publicznym liczone w dziesiątkach milionów złotych.
Trasa za 10 mld zł
Według harmonogramu tunel ma być budowany w latach 2023–2027. Wstępne oszacowanie kosztów realizacji odcinka Warszawa–CPK–Łódź wraz z tunelem to około 10 mld zł. Kwota ta nie uwzględnia dalszej części trasy kolejowej w kierunku Sieradza, Poznania i Wrocławia.
Inwestycja jest częścią korytarza Morze Północne–Morze Bałtyckie w ramach sieci bazowej TEN-T. Korytarz przechodzi przez Finlandię, kraje nadbałtyckie, Polskę, Niemcy, Holandię i Belgię. Został ustanowiony na mocy Rozporządzenia UE nr 1315/2013.
Przeczytaj także: Spółka CPK unieważniła kluczowy przetarg. Co teraz?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.