• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

HS2: elementy obudowy tuneli pod Londynem powstaną 400 km dalej

Opublikowano: 12-10-2021 Źródło: theconstructionindex.co.uk, HS2

W ramach projektu budowy kolei dużych prędkości (HS2) w Anglii, pod Londynem zostaną wydrążone dwunawowe tunele o łącznej długości niemal 42 km. Do budowy obiektu łączącego Old Oak Common i Green Parkway pod Northolt zostanie użytych 36 tys. prefabrykowanych segmentów obudowy. Zakład produkcyjny będzie się znajdował w odległości około 400 km od miejsca robót.


Fot. HS2 Fot. HS2
  • Wschodnia część dwóch tuneli pod Northolt będzie miała 4,5 km długości
  • Budowa fabryki tubingów rozpocznie się w styczniu 2022 r.
  • Pierwsze dostawy zaplanowano na grudzień 2022 r.

Duża odległość od budowy

Zwykle fabryki produkujące prefabrykaty na potrzeby inwestycji tunelowych lokalizuje się w ich pobliżu, ograniczając zarówno czas dostaw, jak i ślad węglowy. Jednak wykonawca, firma Strabag należąca do spółki joint venture Skanska Costain Strabag (SCS JV), która realizuje tę część projektu, postawi zakład w Hartlepool, w odległości około 400 km na północ od placu budowy.

Elementy obudowy (tubingi) będą wytwarzane w miejscu dawnego zakładu produkcyjnego należącego do platformy wiertniczej. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na styczeń 2022 r., a segmenty zaczną powstawać w grudniu 2022 r.


Transport koleją

Wszystkie 36 tys. tubingów ważących po 7 ton zostanie przetransportowanych pociągami towarowymi. Pierwsza dostawa przybędzie do terminalu logistycznego Willesden Euro w kwietniu 2023 r. Powstanie z nich obudowa wschodniej części tunelu Northolt (długość każdej nitki to około 4,5 km).

Źródło: HS2 Źródło: HS2

Decyzja o odległej lokalizacji mocno kontrastuje z drugim zadaniem, budową dwóch równoległych tuneli pod Chilterns, na północny zachód od Londynu. Tu konsorcjum Align (Bouygues, VolkerFitzpatrick i Sir Robert McAlpine) ze względów logistycznych i środowiskowych postawiło fabrykę prefabrykatów w bezpośredniej bliskości powstających tuneli.

Zdaniem inwestora to dobre rozwiązanie

Jednak decyzję o postawieniu zakładu w odległej części Wielkiej Brytanii podziela inwestor. Decyzja o produkcji segmentów także na północnym wschodzie to dowód na pozytywny wpływ inwestycji HS2 na brytyjskie gospodarki regionalne oraz pomoc w odbudowie po pandemii – stwierdziła Ruth Toddm, dyrektor handlowa HS2.

Według dyrektora zarządzającego SCS JV, Jamesa Richardsona, wybrane rozwiązanie to przełom w sposobach postępowania w branży budowlanej i jednocześnie znaczący krok w kierunku zeroemisyjnego transportu. Pierścienie segmentowe tunelu będą produkowane w Hartlepool, ładowane do pociągów towarowych i dostarczane koleją do nowo otwartego węzła logistycznego w Willesden Junction. Te ogromne segmenty tunelu, każdy ważący 7 ton, zostaną następnie przetransportowane do maszyny drążącej tunele – skomentował.

Zwykle jednak wykonawcy wybierają miejsca bliższe placom budów. Hiszpańska spółka Pacadar, która dostarczy 58 tys. segmentów obudowy tunelu West Ruislip–Green Park Way, produkuje je na wyspie Isle of Grain w północnym hrabstwie Kent, odległej o mniej niż 80 km.

Przeczytaj także: HS2: pierwsza mila tunelu kolejowego na obrzeżach Londynu wydrążona

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia