Maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) Annie wydrążyła liczący 2,2 km tunel między przepompowniami Greenwich i Earl w Deptford w Londynie. W kolejnym etapie dotrze do nabrzeża Chambers Wharf w Bermondsey.
Fot. Tideway
TBM Annie rozpoczęła drążenie w grudniu 2020 r. do tej pory pokonała 2,2 km, a całkowita długość wykonywanego przez nią tunelu sieci kanalizacji miejskiej osiągnie 4,5 km. Dzięki temu stacja pomp Greenwich zostanie połączona z nabrzeżem Chambers Wharf w Bermondsey, gdzie kanał zostanie przyłączony do budowanej głównej magistrali ściekowej. Tarcza maszyny ma 6,4 m. Budowany obiekt jest częścią projektu, w którym powstanie łącznie 25 km sieci kanalizacyjnej.
Fot. Tideway
Największy kanał, Thames Tideway Tunnel, będzie miał średnicę 7,2 m. Wszystkie prace mają zakończyć się w 2025 r., a docelowo, poza modernizacją londyńskiej kanalizacji, zapewnią ochronę Tamizy na co najmniej 100 lat.
Wiktoriańska sieć kanalizacji ściekowej powstała 150 lat temu. Miała służyć 4 mln mieszkańców. Dziś jest ich niemal 9 mln, a niewydolne instalacje nie radzą sobie z odprowadzaniem i utylizacją ścieków. Miliony ton nieczystości rocznie trafia do Tamizy, bez uprzedniego oczyszczenia, szczególnie podczas deszczów, kiedy instalacje się przepełniają. Są głównym źródłem zanieczyszczenia rzeki.
Przed zakończeniem pierwszego etapu drążenia, wykonano szyb z płytą fundamentową, częściowo zasypany tymczasowym materiałem cementowym. Wszystko po to, by TBM Annie mogła do niego bezpiecznie dotrzeć. Komorę wypełniono wodą pod ciśnieniem 5 bar, by zrównoważyć nacisk na podłoże. W stacji pomp Earl maszyna przejdzie kontrolę techniczną z oceną stanu tarczy tnącej (w razie potrzeby dojdzie do wymiany niezbędnych elementów).
Źródło: Tideway
W tunelu Greenwich Connection w październiku przekroczono liczbą 1 tys. zamontowanych betonowych elementów obudowy. TBM Annie została skonstruowana w Niemczech, w zakładzie firmy Herrenknecht, a następnie przetransportowana w częściach do Londynu. Złożono ją w O2 Arena, centrum konferencyjno-kulturalnym. Imię maszynie nadano na cześć Annie Scott Dill Russell, która była pierwszą kobietą-naukowcem pracującą w obserwatorium astronomicznym w Greenwich.
Budowa we wschodniej części Tideway jest realizowana przez konsorcjum firm Costain, Vinci Construction Grands Projets i Bachy Soletanche.
Przeczytaj także: Wielkie rury przeciskowe na budowie kanalizacji w Essen w Niemczech
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.