• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel w Świnoujściu: rozpoczęto mrożenie gruntu

Opublikowano: 18-02-2022 Źródło: GDDKiA

Na budowie tunelu w Świnoujściu rozpoczęto mrożenie gruntu przy wyjściach ewakuacyjnych. Jest to niezbędne do wykonania prac poza obudową tunelu, poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Galerię ewakuacyjną postanowiono zbudować pod jezdnią, dlatego wykonawca musi przebić się poza obudowę tunelu. Do wykonania tego zadania postanowiono wykorzystać technologię mrożenia gruntu. Ma to zminimalizować ryzyko niestabilności wykopu i zalania wodami gruntowymi.

Mrożenie gruntu – na czym to polega?

Wykorzystany zostanie roztwór solanki, schładzany do nawet -35 st. Celsjusza. Roztwór, krążąc w zamkniętym systemie rur, będzie przenosić ciepło z gruntu do instalacji, a później do atmosfery. Średnia temperatura zamrożonej bryły gruntu to -10 st. dla piasków i gliny oraz -8 st. dla kredy.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Proces, dzięki któremu temperatura gruntu spadnie (mrożenie aktywne), powinien zakończyć się w około 40 dni, natomiast podtrzymanie niskiej temperatury w trakcie przebijania się przez obudowę tunelu (mrożenie pasywne) to mniej więcej 100 dni.

Pod koniec 2021 r. wykonawca rozpoczął prace związane z wbudowywaniem prefabrykatów, które będą stanowić wyjścia ewakuacyjne.

Obecnie w tunelu prowadzone są też prace przy konstrukcjach wewnętrznych, jak wsporniki pod płytę jezdną i elementy podsufitowe.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Jednorurowy tunel w Świnoujściu połączył już wyspy Uznam i Wolin, ma 1484 m długości. Najgłębiej znajduje się 10 m pod dnem cieśniny; sama Świna ma tam 13,5 m.

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL W ŚWINOUJŚCIU

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!