Rozpoczyna się przebudowa dworca kolejowego w Raciborzu. Zaplanowano kubistyczną bryłę, taras nad wejściem głównym i zielone elewacje. Ma być funkcjonalnie i nowocześnie. Polskie Koleje Państwowe (PKP) podpisały kontrakt z wykonawcą.
Wizualizacja dworca w Raciborzu. Źródło: PKP
- Budynek z lat 70. XX w. zostanie całkowicie zmieniony
- Będzie mniejszy i złożony z trzech połączonych segmentów
- Południowa ściana zostanie obsadzona siedmioma gatunkami roślin
Metamorfoza raciborskiego dworca kolejowego
Raciborski dworzec wybudowano w latach 70. XX w. Przebudowa ma go zmienić całkowicie. Budynek będzie złożony z trzech połączonych segmentów. Elewacja stanie się nowoczesna, zyska nieco industrialny wygląd. W fasadzie pojawią się wielkopowierzchniowe przeszklenia doświetlające wnętrze. Na parterze, między witrynami, zaplanowano druciane okładziny elewacyjne, a na piętrze przestrzenie pomiędzy nimi wypełni cegła klinkierowa. W centralnej części fasady, na wysokości pierwszego piętra zostaną umieszczone słupki z blachy corten. Na szczycie pojawi się zegar i podświetlany napis z nazwą dworca. Południowa ściana o powierzchni 60 m2 będzie zielona – obrośnięta pięciuset roślinami siedmiu gatunków. Elewacja zyska iluminację.
Budynek mniejszy i ekologiczny
W nowej wersji budynek dworca będzie mniejszy. W części środkowej, na parterze, znajdzie się hol z sąsiadującą poczekalnią. We wnętrzu szarości zostaną połączone z blachy cortenowskiej. Rozmieszczone zostaną ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów, zamontowane nowoczesne oświetlenie.
W pobliżu poczekalni i holu przewidziano pomieszczenie na 26 rowerów i stację ich naprawy. Do tunelu z peronami podróżni dojdą przejściem przez centralną część budynku lub z poczekalni. Na tarasie widokowym pokrytym dachem z naświetleniem, zielenią i małą architekturą także będzie można czekać na pociąg.
W północnym skrzydle budynku pomieszczenia na parterze zajmie gmina Racibórz, a piętro przypadnie spółkom kolejowym. W południowym na dole będą lokale handlowo-usługowe, a na górze samorządowa strefa kultury.
Windy, pochylnie i inne rozwiązania mają zapewnić komfort osobom z niepełnosprawnościami. Obiekt będzie wyposażony w energooszczędne oświetlenie, odzysk wody deszczowej (do użycia jako wody szarej), wentylację z odzyskiem ciepła oraz panele fotowoltaiczne.
Wzdłuż budynku zostaną wyremontowane chodniki, od strony południowej powstanie niewielki parking.
Przebudowa dworca w Raciborzu to jedna z sześciu inwestycji realizowanych w woj. śląskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023.
Koszt inwestycji przekraczają 30 mln zł brutto. Wykonawcą jest spółka Texom, projekt przygotowała pracownia GPVT. Prace zakończą się w I połowie 2024 r.
Przeczytaj także: Nowe Centrum Warszawy – plac Pięciu Rogów już po przebudowie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.