Pochodzący z XIX w. tunel koło Trzcińska (Dolny Śląsk) na linii kolejowej Wrocław–Jelenia Góra zostanie wzmocniony i poszerzony. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) za prawie 85 mln zł ma umożliwić zmianę organizacji połączeń i lepsze wykorzystanie obiektu.
Tunel na linii Wrocław–Jelenia Góra czeka przebudowa z użyciem nowoczesnej technologii. Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK
Roboty zostaną przeprowadzone na 300 m tunelu kolejowego. Wewnątrz zostanie zdemontowana obudowa kamienna, a zamiast niej pojawi się mocniejsza i bardziej wytrzymała konstrukcja żelbetowa. Poszerzenie obiektu umożliwi jednoczesne równoległe przejazdy dwóch pociągów. Do tej pory było zbyt wąsko i mimo dwóch torów przez tunel mógł przejeżdżać tylko jeden skład.
Odnowione zostaną ściany oporowe i odwodnienie, dojdzie do wymiany torów i sieci trakcyjnej. Podczas prac znajdzie zastosowane innowacyjne rozwiązanie umożliwiające maksymalne utrzymywanie przejezdności linii. Użyta zostanie, jak podają PKP PLK, maszyna typu TEM w technologii robót „tunel w tunelu”. Pozwala ona na skucie materiału skalnego i poszerzenie tunelu do wymaganych wymiarów oraz natrysk betonu na ściany. Jej obudowa stworzy przestrzeń do przejazdu pociągów bez zabudowy dodatkowych osłon toru.
Zadanie za 85 mln zł netto ze środków budżetowych wykona konsorcjum firm grupy PORR. Prace zakończą się w 2024 r.
Tunel o długości 293 m między Trzcińskiem a Wojanowem powstał w II połowie XIX w. Przechodzi pod Górą Tunelową (440 m n.p.m.) na obszarze Wzgórz Dziwiszowskich oddalonych od Jeleniej Góry o kilkanaście kilometrów. Przejeżdżają przez niego pociągi pasażerskie i składy obsługujące sudeckie kopalnie odkrywkowe.
Przeczytaj także: Zakończyła się budowa bródnowskiego odcinka II linii metra w Warszawie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.