Spółka CPK złożyła wniosek o decyzję lokalizacyjną dla tunelu kolei dużych prędkości (KDP) w Łodzi. To jeden z ostatnich elementów przed rozpoczęciem budowy w pierwszej połowie 2023 r. Obiekt jest częścią trasy, która połączy Warszawę i Łódź z Poznaniem i Wrocławiem (tzw. igrek).
Wizualizacja tunelu dużych prędkości w Łodzi. Źródło: CPK
- Przygotowanie projektu budowlanego zaczęło się w listopadzie 2021 r.
- Długość tunelu przekroczy 4 km
- Jego średnica wewnętrzna wyniesie 12,6 m, a zewnętrzna 13,7 m
Po decyzji lokalizacyjnej wniosek o zezwolenie na budowę
Opracowanie projektu budowlanego rozpoczęło się w listopadzie 2021 r. Wykonuje je konsorcjum firm Metroprojekt i SUD Architekt Polska. Prace dobiegają końca, a inwestor czeka na wydanie decyzji lokalizacyjnej. Potem złoży wnioski o pozwolenie na budowę. Roboty zasadnicze mają się rozpocząć w pierwszej połowie przyszłego roku. Tunel kolei dużych prędkości kluczowym elementem linii kolejowych między Warszawą i Łodzią a Poznaniem i Wrocławiem.
W bezpośrednim zasięgu inwestycji kolejowych CPK znajdzie się około 24 mln Polaków – twierdzi Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. CPK.
Wizualizacja tunelu. Źródło: CPK
TBM wydrąży tunel kolei dużych prędkości
Podziemna trasa o długości przekraczającej 4 km będzie obsługiwać pociągi dalekobieżne, przede wszystkim dużych prędkości. Przebiegnie od stacji Łódź Fabryczna do okolic osiedla Retkinia i linii kolejowej nr 14 w pobliżu stacji Łódź Kaliska.
Obiekt ma być wydrążony przy użyciu automatycznych maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Typ zostanie wybrany przez generalnego wykonawcę. W projekcie budowlanym wpisano wymogi nienaruszenia położenia zwierciadła wód gruntowych i uniemożliwienia wpływu wody do wykopu. Ma to ograniczyć osiadanie powierzchni gruntu oraz pozytywnie wpłynąć na ochronę budynków, innych obiektów i infrastruktury podziemnej w rejonie wpływu budowy.
Obudowa zostanie wykonana z prefabrykowanych, żelbetowych pierścieni o grubości 55 cm. Wewnętrzna średnica tunelu wyniesie 12,6 m, a zewnętrzna 13,7 m. Na wyjściu z komory startowej trasa znajdzie się 10,6 poniżej poziomu gruntu (wierzch obudowy), a w najgłębszym miejscu będzie to 20,65 m.
Zintegrowane zespoły
Pracę zorganizowano w zespołach zintegrowanych – projektanci i wykonawcy używają jednego modelu koordynacyjnego. Pozwala to na eliminację błędów, przyśpiesza wymianę danych i podejmowanie decyzji. Spółka CPK współpracuje z zarządcami sieci, samorządem Łodzi i jego jednostkami, a także m.in. z Urzędem Wojewódzkim, Konserwatorem Zabytków i Nadzorem Budowalnym oraz Samorządem Województwa Łódzkiego, w tym Łódzkim Domem Kultury.
Wizualizacja tunelu. Źródło: CPK
Projektowany tunel kolei dużych prędkości, według spółki, ma największą średnicę spośród podziemnych konstrukcji realizowanych dotychczas metodą TBM w Polsce i jest najdłuższym tego typu obiektem tunelowym budowanym jednym odcinkiem.
Spółka CPK przygotowuje budowę 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 2000 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r. Wczoraj spółka CPK przedstawiła wariant inwestorski dla prawie 200-kilometrowego odcinka z Łodzi do Wrocławia, a w czerwcu dla 140 km z Warszawy do Łodzi.
Przeczytaj także: Najdłuższy tunel zatapiany: segment testowy, pierwsza morska dostawa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.