Kraków przygotowuje się do budowy I etapu premetra. 5 czerwca wystartują konsultacje związane z procedurą mającą na celu wydanie tzw. decyzji środowiskowej. W preferowanym wariancie premetro pobiegnie m.in. w tunelu pod zabytkową częścią miasta.
Kraków planuje premetro. Fot. ZIM
- Premetro wskazano w „Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie”
- Tunel przewidziano pod zabytkową zabudową
- Całe premetro w Krakowie będzie mieć prawie 22 km
I etap budowy premetra w Krakowie obejmuje odcinek między Domem Handlowym Wanda w Nowej Hucie a ul. Piastowską, w rejonie której znajdują się Błonia, miasteczko studenckie AGH czy stadion miejski, z którego korzysta piłkarska drużyna Wisły. W tym etapie zbudowana zostanie linia premetra o długości 10,5 km, z czego 5,6 km stanowić ma tunel pod Śródmieściem (wydrązy go maszyna TBM), a 1,4 km wiadukt. Szacuje się, że przejazd będzie zajmować około 10 minut.
W ramach konsultacji społecznych, będących częścią postępowania środowiskowego,
przewidziano rozmowy z mieszkańcami tych dzielnic Krakowa, przez które będzie przebiegać I etap premetra.
Budowa premetra w Krakowie
Premetro wskazano w „Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie”. Rozpatrywano trzy systemy – metro, premetro „wahadło” oraz premetro szybki tramwaj. Po analizach, jako optymalne dla Krakowa pod względem finansowym, społecznym i funkcjonalnym, zarekomendowano premetro z szybkim tramwajem.
W przypadku I etapu linia pod ziemię zejdzie m.in. na odcinku centralnym, gdzie utrudnienia w ruchu tramwajów są największe (gęsta zabytkowa zabudowa).
Kraków. Kiedy gotowe będzie całe premetro?
W pełnej wersji premetro połączyć ma Wzgórza Krzesławickie w północno-wschodniej części Krakowa z ul. Jasnogórską w pobliżu drogi wylotowej na Olkusz w rejonie północno-wschodnim. Całkowita długość to 21,8 km. Przewidziano 32 stacje – średnia odległość między nimi wyniesie około 670 m. Zakłada się, że całe premetro w Krakowie będzie gotowe do 2037 r., a budowa pochłonie 6 mld zł.
W ostatnim czasie pojawiły się jednak informacje, że być może Kraków zdecyduje się ostatecznie na metro (tunele o większej średnicy). O tym przeczytasz w artykule Kraków – jednak metro zamiast premetra?
Przeczytaj także. Kraków: można budować linię tramwajową z tunelem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.