Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Krakowie złożyła do burmistrza Limanowej wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla budowy obwodnicy miasta. Trasa zostanie poprowadzona po jego południowej stronie w nowym śladzie, jako część DK28.
Limanowa, ul. Jana Pawła II. Fot. GDDKiA
- Obwodnica Limanowej będzie drogą klasy GP o długości 6 km
- W preferowanym wariancie powstaną dwa mosty, dwie estakady i dwa wiadukty
- Budowę zaplanowano na lata 2025–2029
Trzy warianty przebiegu obwodnicy Limanowej
We wniosku o DŚU wskazano trzy warianty przebiegu obwodnicy. Wszystkie zaczynają się w pobliżu skrzyżowania DK28 z ul. Krakowską, a kończą w sąsiedztwie skrzyżowania ul. Kościuszki z ul. Agrestową. Dwa przebiegają przez obszar miasta, a jeden częściowo przez tereny gminy wiejskiej Limanowa. Trasa o długości 6 km będzie jednojezdniowa, z jednym pasem ruchu w każdym kierunku i pasem awaryjnym, klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego).
Limanowa, ul. Krakowska. Fot. GDDKiA
Trasa preferowana z mostami, wiaduktami i estakadami
Jako wariant preferowany wskazano 1A przechodzący przez miasto i w dużej części pokrywający się z korytarzem na obwodnicę przewidzianym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przewidziano budowę dwóch mostów nad Suchą Sowliną i Sowlinką oraz dwóch estakad o długościach po ponad 300 m. Pierwsza zostanie poprowadzona nad Sowlinką oraz ulicami Piastowską, Sikorskiego i Józefa Marka, a druga nad potokiem Jabłoniec i ul. Wiejską. Przewidziano też dwa wiadukty w ciągu ulic Lipowej i Łokietka nad obwodnicą.
Limanowa, rynek. Fot. GDDKiA
Trasa będzie połączona z drogami istniejącymi. Rozpocznie się rondem na ul. Krakowskiej, powstaną dwa skrzyżowanie z ulicami Biedronia i Grunwaldzką oraz z ul. Żwirki i Wigury. Koniec to kolejne rondo łączące obwodnicą z ul. Kościuszki. Wybudowane zostaną także drogi lokalne.
Limanowa, ul. Piłsudskiego. Fot. GDDKiA
21 tys. pojazdów przejeżdża przez centrum Limanowej w ciągu doby
Aktualnie DK28 przecina centrum Limanowej. Dobowy ruch to 21 tys. pojazdów (wzrost o 30% od 2015 r.). 2,2 tys. z nich to autobusy i ciężarówki. Obwodnica pozwoli na jego wyprowadzenie.
Po uzyskaniu DŚU zostanie opracowana koncepcja programowa. Następnie zostanie ogłoszony przetarg w formule „projektuj i buduj”. Czas realizacji to lata 2025–2029. Obwodnica powstanie w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030.
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S74 – oferty na trzy odcinki w woj. świętokrzyskim
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.