Partnerzy portalu

Obwodnica Poręby i Zawiercia – co dzieje się na placu budowy

Opublikowano: 31.05.2023
polska , 31.05.2023

Na budowie dwujezdniowej obwodnicy Poręby i Zawiercia zaawansowanie robót sięga 30%, przy czym mostowych 50%, a drogowych 20%. Rozpoczęto układanie nawierzchni bitumicznej, wykonano połowę wykopów i nasypów.

Na dwóch odcinkach obwodnicy o łącznej długości 1,2 km ułożono 13 tys. ton mieszanek mineralno-asfaltowych. Trwa budowa przejścia dla zwierząt, widać zarys kształtu przyszłego węzła drogowego. Na trasie powstanie 27 przepustów ekologicznych, będzie też osiem zbiorników zastępczych dla płazów.

W czerwcu pojawi się by-pass na drodze wojewódzkiej nr 796, co pozwoli na dalsze prace przy wiadukcie. Zaplanowano budowę nasypów w obrębie węzłów Kuźnica i Kromołów oraz podpór i ustrojów nośnych kolejnych obiektów inżynieryjnych.

Na 16,7 km obwodnicy Poręby i Zawiercia będą dwa węzły drogowe, siedem wiaduktów i cztery mosty zintegrowane z przejściami dla zwierząt oraz jedno duże przejście dla zwierząt górą.

Zadanie o wartości 414 mln zł ma się zakończyć do 30 lipca 2024 r. Trwa procedura uzyskiwania decyzji ZRID dla II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia o długości 7,5 km.

Zobacz także: Droga ekspresowa S11. Odcinek prawie gotowy. Otwarcie w tym roku