Nabrzeże powstanie w Porcie Gdańskim przy terminalu BalticHub. Jego powierzchnia wyniesie 21 ha, długość 800 m, a głębokość akwenu przy kei 17,5 m. Będą tu cumować statki instalacyjne i zaopatrzeniowe o długości do 170 m. Spółka projektowa prowadzi dialog konkurencyjny, by wybrać wykonawcę. Zadanie ma być realizowane w formule projektuj i buduj. Rozpoczęcie robót budowlanych zaplanowano na połowę 2024 r., a ich zakończenie na 2026 r.

Finansowanie inwestycji ma pochodzić z dwóch źródeł: z unijnego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) oraz finansowania dłużnego, którego udzieli PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN (obejmie udziały w spółce celowej powołanej do realizacji przedsięwzięcia).

W związku z planowaną budową morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim zapotrzebowanie na terminale instalacyjne offshore szybko rośnie. Szacowana wartość projektów takich obiektów w najbliższych latach to 130 mld zł. Pierwsze turbiny morskich farm wiatrowych mają zostać uruchomione na przełomie lat 2026 i 2027. Do 2030 r. wytwarzanie energii elektrycznej przez elektrownie morskie ma odpowiadać rocznemu zapotrzebowaniu 8 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Budowa morskich farm wiatrowych jest ujęta w Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. Siłownie mają przyczynić się do transformacji energetycznej i osiągnięcia neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 r.

Przeczytaj także: W Stoczni Wojennej powstaje najwyższa hala w Polsce