Na budowie mostu przez Wisłę w Sandomierzu trwa nasuwanie stalowej konstrukcji o masie 300 ton i długości 100 m. Jest to część przęsła, które zostanie umieszczone na znajdującej się w rzece podporze nurtowej. Rozpoczął się najtrudniejszy etap budowy.
Budowa mostu w Sandomierzu. Fot. GDDKiA
- Dwa przęsła zamontowano przy użyciu dźwigu o nośności 250 ton
- Montaż wszystkich zakończy się w lipcu 2024 r.
- W 2025 r. most w Sandomierzu zostanie oddany do użytku
Most w Sandomierzu. Stopniowe nasuwanie elementu przęsła
Dwa z pięciu przęseł sandomierskiego mostu zamontowano przy użyciu dźwigu o nośności 250 ton. To konstrukcje znajdujące się bliżej prawego brzegu Wisły na podporach w terenie zalewowym. W takie miejsce mogą wjechać maszyny. Natomiast do montażu fragmentów przęseł, które zostaną posadowione na podporze umieszczonej w wodzie, przygotowywano się przez dwa miesiące.
14 elementów stalowych dostarczono na lewy brzeg Wisły, umieszczono na podporach tymczasowych i zespolono. Pod konstrukcją zamontowano szyny przesuwne, a na filarach ślizgi pozwalające na stopniowe nasuwanie elementu. Prace z użyciem sześciu stalowych lin i czterech siłowników hydraulicznych znajdujących się na podporze nurtowej to stopniowe nasuwanie części przęsła z prędkością przesuwu 3 m/godz. Po zakończeniu operacji zostanie zainstalowany zwornik, który połączy tę część z konstrukcją już wybudowaną od strony prawobrzeżnego przyczółka. Następnie, za pomocą dźwigu, zostanie zamontowane przęsło pierwsze przy lewobrzeżnym przyczółku i fragment drugiego.
Budowa mostu w Sandomierzu od listopada 2023 r.
Montaż konstrukcji stalowej mostu przez Wisłę w Sandomierzu rozpoczął się w listopadzie 2023 r. Jej elementy są produkowane od połowy ubiegłego roku. Scalanie odbywa się częściowo w wytwórni, na placu budowy i na podporach.
Rozbiórka dawnego mostu zakończyła się w czerwcu 2023 r. Zdemontowano stalowe elementy o masie 2,5 tysiąca ton. Pozostawiono cztery podpory i wzmocniono ich fundamenty. Nadbudowano na nich oczepy do wykorzystania w nowej przeprawie. Na nich i na filarach pomocniczych montowane są przęsła. Te prace powinny zakończyć się w lipcu 2024 r. Dalsze etapy to wykonanie m.in. płyty pomostu, izolacji, kap chodnikowych, nawierzchni, oświetlenia, instalacji i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. W 2025 r. most zostanie włączony w ciąg DK77 poprzez rondo i drogę wojewódzką poprowadzoną przez wiadukt.
Starą przeprawę otwarto w 1953 r. Po wybudowaniu obok nowego mostu w 2011 r., obiekt zamknięto ze względu na stan techniczny.
Przeczytaj także: Rail Baltica – krótki, ale ważny, wiadukt kolejowy w Ełku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.