Po przebiciu ściany, tunel pod torami linii kolejowej nr 3 Warszawa–Kunowice połączył Teresin z Paprotnią (woj. mazowieckie). Przeprawa zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Inwestycję o wartości 42 mln zł netto realizują wspólnie PKP Polskie Linie Kolejowe, powiat sochaczewski i gmina Teresin.
Pociąg nad budowanym tunelem w Teresinie. Fot. A. Lewandowski, P. Mieszkowski/PKP PLK
Tunel pod linią kolejową nr 3 znajduje się w pobliżu przystanku w Teresinie. Po przebiciu ściany połączył ulice św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie z Szymanowską w Paprotni. Powstaje w ciągu drogi powiatowej nr 3837W. Podczas robót utrzymano przejazd pociągów. Podczas wykonywania płyty nośnej obiektu, demontowano pojedynczo tory, które następnie odtwarzano.
Budowa tunelu drogowego w Teresinie. Fot. Anna Znajewska-Pawluk/PKP PLK
Długość tunelu wynosi 140 m. Zaplanowano na nim jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości 6 m i liczącą 4 m ścieżkę pieszo-rowerową. Aktualnie trwają najtrudniejsze roboty ziemne, dojdzie do przesunięcia koryta rzeki Teresinki, a następnie betonowania płyt dennych tunelu. Zostanie wykonana izolacja ścian. Budowa ma zakończyć się w 2025 r.
Budowa tunelu w Teresinie. Fot. Anna Znajewska-Pawluk/PKP PLK
Koszt przedsięwzięcia wynosi 42 mln zł netto, przy czym wkład PKP PLK to 19,5 mln netto. Pozostała kwota przypada na powiat sochaczewski. Budowa tunelu jest realizowana w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap IV”. Koleje ubiegają się o jego dofinansowanie ze środków unijnych – Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko FEnIKS 2021–2027.
Przeczytaj także: Warszawa. Pierwszy tunel wydrążony. Pracuje druga TBM
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.