Partnerzy portalu

CPK przejmie Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze

Opublikowano: 05-10-2022 Źródło: CPK

Grupa Centralny Port Komunikacyjny połączy się z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” (PPPL), właścicielem kilkunastu lotnisk w Polsce. W ciągu pół roku PPPL zostanie przekształcone w spółkę prawa handlowego.


PPPL zostanie przejęte przez CPK. Wizualizacja lotniska. Źródło: Chapman Taylor PPPL zostanie przejęte przez CPK. Wizualizacja lotniska. Źródło: Chapman Taylor
  • Przejęcie ma zintegrować zarządzanie zarządzania krajową infrastrukturą lotniskową
  • PPPL to jedno z 10 pozostałych przedsiębiorstw państwowych
  • Do III kwartału 2023 r. akcje PPPL zostaną wniesione do grupy kapitałowej CPK

Przejęcie jest możliwe dzięki regulacjom prawnym

Jak informuje spółka CPK, celem działań jest integracja kompetencji w zakresie zarządzania krajową infrastrukturą lotniskową w obliczu gigantycznych inwestycji związanych z budową Portu Solidarność.

Operacja jest efektem wejścia w życie Ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inicjuje ona zamianę PPPL w spółkę akcyjną Porty Lotnicze i przejęcia jej przez Grupę Kapitałową CPK.

Źródło: CPK Źródło: CPK


Działalność CPK i PPPL

W samym Centralnym Porcie Komunikacyjnym trwają przygotowania do budowy portu lotniczego: przedstawiono wariant inwestorski, przygotowano wniosek o tzw. decyzję środowiskową i plan generalny. Trwa wykup nieruchomości. Prowadzone są prace związane z budową około 2 tys. km linii kolejowych (tzw. szprych) – powstają projekty i studia wykonalności.

PPPL jest właścicielem i zarządcą takich portów lotniczych jak lotnisko Chopina w Warszawie, Warszawa Radom czy Zielona Góra Babimost. Posiada udziały w większości polskich portów regionalnych.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Etapy włączania przedsiębiorstwa w strukturę CPK

W pierwszym etapie PPPL zostanie do 2 kwietnia 2023 r. przekształcone z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę akcyjną. Będzie wtedy działać w formie spółki prawa handlowego, jak większość zarządców lotnisk w Europie. Zmiana oznacza też odejście od archaicznej formy prawnej przedsiębiorstwa państwowego. Takich wciąż jest 10, ale tylko PPPL ma dużą skalę działalności.

Źródło: CPK Źródło: CPK

 Do III kwartału 2023 r. akcje nowej spółki zostaną wniesione przez pełnomocnika rządu ds. CPK do spółki celowej CPK. Odbędzie się to jako wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego CPK. W efekcie grupa CPK będzie skupiać największe aktywa oraz inwestycje z obszarze infrastruktury lotniskowej. Do jej obowiązków zaliczą się odpowiedzialność za pozyskiwanie finansowania dla zadań inwestycyjnych CPK, koordynacja ich realizacji oraz integracja zasobów państwa wokół programu CPK.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Według CPK operacja przyniesie korzyści lotniskom

Przekształcenie przedsiębiorstwa PPL w spółkę akcyjną i włączenie go w struktury spółki CPK to dobra wiadomość dla polskiego rynku lotniczego. Dla inwestorów to klarowne potwierdzenie decyzji o przeniesieniu całości ruchu cywilnego z Lotniska Chopina na Port Solidarność. Dla pracowników CPK to dostęp do ogromu doświadczenia i wiedzy o zarządzaniu jedynym w Polsce lotniskiem przesiadkowym. Dla pracowników Lotniska Chopina to zaproszenie do aktywnego włączenia się w realizację Programu CPK i tworzenie jednego z najlepszych lotnisk w Europie – twierdzi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

 Konsolidacja wpłynie też na lotniska należące do PPPL. Według spółki CPK nowoczesne technologie opracowane na potrzeby portu komunikacyjnego będą wdrażane w całej grupie kapitałowej.

Podobne rozwiązania w zakresie zarządzania infrastrukturą lotniskową działają m.in. w Szwecji (Grupa Svedavia) i Francji (Aéroports de Paris – ADP) – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Spółka CPK podpisała kontrakt za 1,2 mld zł na projekty sieci kolejowej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!