Partnerzy portalu

Ponad 100 pociągów dużych prędkości dla linii kolejowych CPK

Opublikowano: 10-11-2023 Źródło: CPK

Rząd przyjął uchwałę taborową CPK. Spółka może kupić ponad 100 pociągów dla kolei dużych prędkości. Będą to zespolone składy elektryczne wynajmowane przewoźnikom.


Pociąg kolei dużych prędkości. Fot. ilustr. Sailorr/Adobe Stock Pociąg kolei dużych prędkości. Fot. ilustr. Sailorr/Adobe Stock
 • Zapotrzebowanie na tabor będzie rosło. 70% składów zostanie wyłączonych w ciągu 10 lat
 • Rośnie liczba pasażerów. Rekord to 342 mln w 2022 r. Linie CPK mają podwoić wynik do 2050 r.
 • Nakłady inwestycyjne na pociągi dużych prędkości oszacowano na 16–20 mld zł do 2035 r.

Zakupem i zarządzaniem taborem do obsługi linii kolei dużych prędkości zajmie się powołana do tego spółka zależna. Pociągi mają być zgodne z technicznymi specyfikacjami interoperacyjności (TSI).

Wymagania dla składów kolei dużych prędkości:

 • prędkość max do 250 km/h,
 • zasilanie 3 kV DC i 25 kV AC,
 • spełniający wymagania osób niepełnosprawnych,
 • energooszczędność, systemy odzyskiwania energii,
 • kompatybilność systemów bezpieczeństwa,
 • system sterowania i kierowania ruchem ETCS według najnowszych wymagań interoperacyjności,
 • system informacji pasażerskiej (SIP) z uwzględnieniem informacji lotniskowej i pokładową technologią digital signage,
 • wyposażenie w udogodnienia dla pasażerów, np. strefy wielofunkcyjne, indywidualne oświetlenie i ładowarki USB.

Źródło: CPK Źródło: CPK


Wynajem pociągów i finansowanie zakupów

Pierwsze pociągi zostaną zakupione dla linii kolejowej Warszawa–CPK–Łódź, która ma być oddana do użytku w tym samym czasie co lotnisko.

Spółka CPK będzie mogła powołać tzw. pool taborowy. Rozwiązanie polega na wynajmowaniu przewoźnikom pociągów w trybie przetargowym. Sprawdza się ono w wielu krajach Europy Zachodniej. W 2019 r. w Wielkiej Brytanii 87% taboru użytkowało trzech przewoźników.

Finansowanie zakupów mogą zapewnić mniejszościowi inwestorzy prywatni lub publiczni, jednak głównie będą to banki, fundusze inwestycyjne, towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne (finansowanie dłużne).

Miliardy na inwestycje w tabor

W latach 2024-2030 nakłady inwestycyjne na pociągi linii kolejowych dużych prędkości oszacowano na 8,7 mld zł (ceny z I półrocza 2023 r.). W perspektywie do 2035 r. będzie to łącznie 16–20 mld zł. W założeniach duża część tych pieniędzy ma zasilić krajową gospodarkę.

Przed powołaniem spółki taborowej zaplanowano dalsze analizy funkcjonalności taboru. Zostaną też przeprowadzone konsultacje z przewoźnikami kolejowymi i organizacjami reprezentującymi osoby niepełnosprawne, by maksymalnie spełnić ich potrzeby.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Coraz więcej pasażerów, coraz starsze wagony i pociągi

Liczba przewożonych koleją pasażerów rośnie od 2015 r. (z pomięciem okresu COVID-19). W 2022 r. przewieziono ich rekordowe 342 mln. Według analiz Pasażerskiego Modelu Transportowego, narzędzia CPK, nowe linie kolejowe do Centralnego Portu Komunikacyjnego przyczynią się do podwojenia liczby osób korzystających z pociągów dalekobieżnych do 2050 r.

Spowoduje to wzrost zapotrzebowania na tabor i zwiększy wymianę części w użytkowanych składach. Z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że w najbliższych 10 latach wiek 90% wagonów pasażerskich i 70% elektrycznych zespołów trakcyjnych przekroczy 40 lat. A to oznacza ich wyłączenia z użytkowania.

Przeczytaj także: Lewitujące pociągi – polski startup definiuje przyszłość transportu kolejowego

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!