• Lotnisko w Gdańsku powstało prawie pół wieku temu
  • Port lotniczy posiada dwa terminale
  • Dzięki dobudowie pirsu zwiększy się przepustowość

Nowy pirs Portu Lotniczego Gdańsk to obiekt o powierzchni całkowitej 19,1 tys. m2 i kubaturze niemal 9,9 tys. m3. Na parterze jest część przylotowa, a na piętrze strefa odlotów. Został zbudowany na potrzeby obsługi pasażerów rejsów rozkładowych, którzy podróżują do krajów Schengen i non-Schengen, a także lotów czarterowych np. do Turcji czy Egiptu.

Dzięki budowie pirsu liczba bramek odlotowych na lotnisku w Gdańsku zwiększyła się z 20 do 30. Pojawiły się też dwie bramki, przez które pasażerowie będą przechodzić z terminalu od razu do autobusów, a następnie jechać na płytę lotniska. Pirs ma 180 m długości i 66 m szerokości. Posiada cztery klatki zewnętrzne wyposażone w rękawy pasażerskie, które służą obsłudze ośmiu bramek.


Do budowy pirsu wykorzystano 11,5 tys. m3 betonu, 1100 ton stali zbrojeniowej, a także 9,3 tys. m2 szkła. Przeprowadzenie wszystkich robót pochłonęło ponad 255 mln zł netto.

Historia budowy lotniska w Gdańsku

Lotnisko w Gdańsk powstało w 1974 r., zajmuje 240 ha powierzchni. Historia terminali pasażerskich sięga 1997 r., kiedy to oddano obiekt T1. 15 lat później, co wiązało się z piłkarskim Euro 2012, wybudowano terminal T2. Teraz, po jego rozbudowie, przepustowość lotniska wzrosła z 7 do 12 mln pasażerów na rok.

Budowa pirsu zachodniego pochłonęła ponad 255 mln zł netto. Generalnym wykonawcą była firma Doraco. Roboty rozpoczęto pod koniec 2019 r. Za nami trudny czas dla branży lotniczej. Wykorzystaliśmy jednak pandemię, by dokonać skoku rozwojowego, który pozycjonuje nas w czołówce i daleko przed konkurencją. Podjęliśmy śmiałą decyzję i zrealizowaliśmy inwestycję, mimo kryzysu w lotnictwie i strat całej branży – powiedział prezes lotniska w Gdańsku Tomasz Kloskowski.

Przeczytaj także: Inwestycja w gdańskim porcie lotniczym