Największa firma budowlana w Polsce to Grupa Budimex – tak wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, uwzględniającego przychody spółek za rok 2017. Kto jeszcze znalazł się na podium? Które przedsiębiorstwo straciło swoją ubiegłoroczną pozycję, a które awansowało? Czy w „wyścigu” pojawili się nowi gracze? Sprawdź ranking firm budowlanych w Polsce!
Największe firmy budowlane w Polsce 2018. Fot. Dmitry Kalinovsky / Shutterstock
-
Grupa Budimex – 6,37 mld zł - największa firma budowlana w Polsce
Budowa Trasy Łagiewnickiej. Sierpień 2018. Fot. Trasa Łagiewnicka S.A. w Krakowie
Niekwestionowany lider rankingu to Grupa Budimex, którą tworzy sześć spółek: cztery z segmentu budowlanego – Budimex, Mostostal Kraków, Budimex Budownictwo oraz Budimex Kolejnictwo, jedna z segmentu deweloperskiego – Budimex Nieruchomości, a także dwie firmy działające w innych obszarach usług – FB Serwis oraz Budimex Parking Wrocław. Koncern realizuje kontrakty z zakresu szeroko pojętego budownictwa, zarówno drogowego i kolejowego, jak i kubaturowego, przemysłowego i energetycznego. W całej grupie zatrudnionych jest ponad 6,5 tys. osób, a rocznie firma realizuje nawet 400 kontraktów. Obecnie Budimex buduje m.in. zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, Trasę Łagiewnicką w Krakowie oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie.
W stosunku do roku ubiegłego przychody spółki zwiększyły się o ponad 14%. Pozwoliło to utrzymać Budimeksowi miejsce na szczycie zestawienia firm budowlanych w Polsce.
-
Skanska – 3,88 mld zł
Kompleks biurowców High5ive w Krakowie. Fot. high5ive.pl
Jeden z największych koncernów budowlano-deweloperskich na świecie – Skanska – w Polsce działa od początku lat 70. XX w., ale firma została założona jeszcze w 1887 r. Szwedzkie przedsiębiorstwo występuje w roli generalnego wykonawcy w projektach wielu krajów europejskich oraz Ameryki Północnej, na obu kontynentach zatrudniając około 40 tys. pracowników. Skanska m.in. modernizuje aktualnie kilka linii kolejowych w Polsce (m.in. 287 Nysa–Opole oraz 62 Charsznica–Wolbrom–Jaroszowiec Olkuski), buduje obwodnicę Obornik i odpowiada za powstanie High5ive – kompleksu biurowców w centrum Krakowa.
W rankingu spółek budowlanych 2017 r. Skanska uplasowała się również na drugiej pozycji. Jej przychody wzrosły przez ten czas o 2,1%.
-
Grupa Strabag – 3,63 mld zł
Zabytkowy wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką - plac budowy. Fot. PKP PLK
Będąca częścią europejskiego koncernu budowlanego firma Strabag na polskim rynku jest obecna od ponad trzech dekad. Jest wykonawcą wielu projektów infrastrukturalnych, zarówno w obszarze drogownictwa, jak i kolei, a także inwestycji kubaturowych. Wśród obecnie realizowanych przez firmę kontraktów znajduje się budowa licznych odcinków dróg ekspresowych, m.in. S7 (na odcinku Napierki–Mława) oraz dwóch o znaczeniu międzynarodowym, tj. S61 (Via Baltica) Ostrów Mazowiecka–Szczuczyn oraz S19 (Via Carpatia) na dwóch odcinkach: od węzła Kraśnik Południe do węzła Janów Lubelski Północ i od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie. Strabag realizuje także prace w ramach modernizacji linii kolejowej E30 Kraków–Rudzice.
Ostatnie 12 miesięcy nie zmieniło pozycji Grupy Strabag w rankingu. Spółka zanotowała także wzrost przychodów (o 6,2%).
-
Grupa Polimex-Mostostal – 2,42 mld zł
Modernizacja kotłów na blokach w Elektrowni Turów. Fot. PGE
W skład Grupy Kapitałowej Polimex-Mostostal wchodzi m.in. spółka Polimex-Mostostal S.A. Jako podmiot dominujący grupy zajmuje się realizacją projektów z zakresu przemysłowego zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Produkuje i eksportuje konstrukcje stalowe oraz kraty pomostowe. W Polsce działa od 1945 r. Spółka modernizuje właśnie kotły na blokach w Elektrowni Turów, jest także częścią konsorcjum realizującego jedną z największych inwestycji energetycznych w Polsce – budowę nowych bloków w Elektrowni Opole.
Mimo iż przez ostatni rok Polimex-Mostostal zanotował spadek przychodów (różnica w stosunku do roku 2016 wynosi 9,3%), firma nadal zajmuje czwarte miejsce w zestawieniu firm budowlanych.
-
Grupa PBG – 1,87 mld zł
Budowa czterech kompletnych turbozespołów gazowych dla KGHM Polska Miedź S.A. Fot. PBG S.A.
Kompleksowe wykonawstwo instalacji dla gazu ziemnego, ropy naftowej oraz paliw – to główny zakres usług Grupy PBG. Obecna na polskim rynku budowlanym od 1994 r. spółka w realizacji inwestycji występuje zarówno jako generalny wykonawca, uczestnik konsorcjum, jak i podwykonawca, m.in. w zakresie projektowania, remontów, eksploatacji i serwisu. PBG zatrudnia blisko 2,7 tys. osób.
Przychody PBG względem 2016 r. zmalały o 5,6%. To też kolejna firma budowlana w zestawieniu, która zajmuje analogiczną jak w ub.r. pozycję.
-
Grupa Erbud – 1,80 mld zł
W Elektrowni Siersza spółka Erbudu wykona kapitalny remont kotła. Fot. Tauron Polska
Firma budowlana Erbud działa w obszarze budownictwa kubaturowego, inżynieryjno-drogowego, przemysłowego, a także inżynierii i serwisu dla energetyki. Kontrakty realizuje zarówno na rynku polskim, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Wśród ostatnio pozyskanych przez firmę zamówień jest m.in. projekt i budowa drogi S3 na odcinku od węzła Kamienna Góra Północ (z węzłem) do granicy państwa.
Na utrzymanie zeszłorocznej pozycji firmy w rankingu wpływ miał stabilny przychód Erbudu. W ciągu ostatniego roku wzrósł on o 0,9%.
-
Grupa PORR – 1,68 mld zł
Wizualizacja tunelu w Świnoujściu. Źródło: GDDKiA
Grupę PORR tworzą spółki Porr Polska Construction S.A. oraz Porr Polska Infrastructure S.A. Firma na europejskim rynku budowlanym działa od 1869 r. W Polsce skupia się na realizacji inwestycji kolejowych i kubaturowych, jednak ostatnio uzupełnia swój portfel zamówień także o kontrakty drogowe. To m.in. budowa ważnego odcinka drogi ekspresowej S3 Bolków–Kamienna Góra z dwoma tunelami drogowymi, mostem i 12 wiaduktami oraz wykonawstwo jednej z największych inwestycji tunelowych w Polsce – w Świnoujściu, gdzie powstanie obiekt tunelowy pod cieśniną Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin.
PORR jest firmą, która pod względem przychodów za 2017 r. odniosła największy sukces. W stosunku do poprzedniego roku spółka zanotowała wzrost o 53,1%. Umożliwiło jej to awans w rankingu firm budowlanych z 10. miejsca.
-
Grupa Unibep – 1,63 mld zł
Unibep zaprojektuje i wybuduje fragment drogi ekspresowej S61. Fot. Unibep
Mająca korzenie w Bielsku Podlaskim firma budowlana Unibep za niespełna dwa lata świętować będzie 70-lecie powstania. Jako przedsiębiorstwo działające w różnych segmentach branży budowlanej może pochwalić się kontraktami infrastrukturalnymi (budowa dróg i remonty mostów), jak i działalnością deweloperską – zarówno w kraju, jak i w Niemczech, Rosji oraz na Białorusi. Unibep posiada także największą w Polsce fabrykę domów modułowych, które sprzedaje m.in. do krajów skandynawskich. Firma realizuje obecnie m.in. zapisy umowy dotyczącej projektu i budowy drogi ekspresowej S61 Szczuczyn–Ełk Południe. Kontrakt ten zdobyła w konsorcjum z firmami Porr S.A. oraz Porr Bau GmbH.
30,4% - to zmiana procentowa przychodów firmy na przełomie 2016 i 2017 r. Wraz z tym sukcesem Unibep „podskoczył” w omawianym zestawieniu o jedno miejsce.
-
Grupa Trakcja PRKil – 1,37 mld zł
Budowa węzła drogowego na odcinku autostrady A4 Kraków–Tarnów. Fot. Grupa Trakcja
W szerokiej ofercie usług Trakcji PRKil S.A. znajdują się m.in.: projektowanie elementów infrastruktury drogowej, kolejowej oraz obiektów kubaturowych, budowa i modernizacja torów i sieci trakcyjnych, a także dróg, autostrad, obiektów inżynierskich i linii energetycznych. W obrębie grupy działa kilka spółek, wśród których znajduje się AB Kauno Tiltai, specjalizująca się w budowie infrastruktury drogowej, lotniskowej i wodnej na rynku bałtyckim. Trakcja realizuje obecnie takie przedsięwzięcia jak budowa węzła drogowego w rejonie Krakowa (autostrada A4), modernizacja linii kolejowej Poznań–Rokietnica czy remont torów na Gubałówkę.
Niespełna półprocentowy spadek przychodów firmy budowlanej wpłynął na jej pozycję w rankingu. W ub.r. Trakcja PRKil zajmowała ósme miejsce w zestawieniu.
-
Grupa Mostostal Warszawa – 1,09 mld zł
Mostostal Warszawa rozbuduje EC Stalowa Wola. Fot. ec-sw.pl
Jeden z największych graczy na rynku budowlanym w Polsce to także Mostostal Warszawa S.A. Przez ponad 70 lat działalności firma wyspecjalizowała się w pracach z zakresu budownictwa ogólnego, przemysłowego, ekologicznego, energetycznego, infrastrukturalnego i drogowego. Głównym akcjonariuszem spółki jest hiszpańska Acciona Construcción, z kolei Grupę Mostostal Warszawa tworzą spółki „regionalne” (Warszawa, Kraków, Kielce, Płock), ale także m.in. spółka powołana do realizacji budowy bloków energetycznych 5 i 6 w opolskiej elektrowni. W ostatnim kwartale spółka podpisała kontrakty m.in. na budowę kotłowni w elektrowni w Stalowej Woli, prace, których celem jest uciepłowienie bloku 10 w Elektrowni Łagisza, a także wykonanie licznych obiektów kubaturowych.
Mostostal Warszawa zmienił swoją pozycję w zestawieniu o trzy miejsca w dół. W ub.r. zmalały także – o 21,6% – przychody spółki.
-
Warbud – 1,03 mld zł
Budowa odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Fot. GDDKiA
Działający na polskim rynku budowlanym od 1989 r. Warbud specjalizuje się w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym. Tylko ostatnio spółka pozyskała kontrakt na budowę Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka, hotelu na terenie lotniska w Poznaniu oraz budynku Sądu Rejonowego w Toruniu. Ale Warbud jest także generalnym wykonawcą inwestycji drogowych. Obecnie realizuje prace m.in. w ramach budowy Południowej Obwodnicy Warszawy (POW). Na odcinku od węzła Wał Miedzeszyński (bez węzła) do węzła Lubelska (bez węzła) o długości 7,5 km przewidziane są dwie estakady nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym.
Ponad 10-procentowy wzrost przychodów względem roku 2016 wpłynął na zmianę pozycji Warbudu w rankingu o jedno „oczko” wyżej.
-
Grupa Elektrobudowa – 903 mln zł
Budowa nowego bloku ciepłowniczego w EC Tychy. Fot. Elektrobudowa S.A.
Elektrobudowa jest największą firmą w Polsce działającą w branży elektroinstalacyjnej. Produkuje urządzenia elektroenergetyczne, buduje obiekty na potrzeby energetyki i przemysłu, oferuje kompleksowe usługi elektroinstalacyjne. W ostatnim czasie firma podpisała umowę na dostawę szynoprzewodów i rozdzielnic SN dla nowego bloku energetycznego w EC Żerań.
Przedsiębiorstwo spadło w rankingu firm budowlanych o jedno miejsce. W ciągu 12 miesięcy przychody Elektrobudowy zmalały zaś o 7,1%.
-
Hochtief Polska – 867 mln zł
Wizulizacja budynku mieszkalnego w Poznaniu, który wybuduje Hochtief Polska. Źródło. Hochtief Polska
Generalny wykonawca obiektów biurowych, mieszkaniowych, przemysłowych, handlowych i użyteczności publicznej, a także robót budowlanych dla sektora infrastrukturalnego i energetycznego – tak przedstawia siebie samą firma budowlana Hochtief Polska. Realizacje? Ostatnie to m.in. projekt i budowa Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu, modernizacja sortowni bagażu na warszawskim Okęciu oraz budowa osiedla mieszkaniowego w Katowicach.
Należąca do największego niemieckiego przedsiębiorstwa budowlanego (Hochtief Aktiengesellschaft) spółka jest w tym zestawieniu debiutantem. „Receptą” na znalezienie się na liście największych graczy rynku firm budowlanych okazał się wyraźny wzrost przychodów w stosunku do poprzedniego roku – 49,8%.
-
Grupa Mirbud – 860 mln zł
Budowa obwodnicy Bolkowa. Fot. GDDKiA
Blisko 30-letnie doświadczenie w budownictwie pozwala firmie Mirbud realizować liczne kontrakty inżynieryjno-drogowe, mieszkaniowe, przemysłowe, a także komercyjne. W skład grupy, oprócz spółki akcyjnej, wchodzą JHM Development S.A. (segment deweloperski), Marywilska 44 sp. z o.o. oraz Expo Mazury S.A. Firma posiada także udziały w Przedsiębiorstwie Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. Wśród aktualnie prowadzonych inwestycji spółki są liczne inwestycje komercyjne oraz drogowe, w tym budowa obwodnic Gąbina, Bolkowa i Inowrocławia, odcinków dróg ekspresowych S5 i S3 oraz remont A4 na odcinku Bielany Wrocławskie–Wrocław Wschód.
Zmiana procentowa przychodów między rokiem 2016 a 2017 wyniosła 11,1%. Spółka awansowała też w rankingu firm budowlanych w Polsce o jedno miejsce.
-
Mota-Engil Central Europe – 827 mln zł
Gotowy odcinek drogi ekspresowej S3 Jawor–Bolków. Fot. Mota-Engil CE
Ostatnia firma budowlana w rankingu to Mota-Engil Central Europe, która w naszym kraju działa od 1997 r. Zrealizowała wiele zamówień z zakresu budownictwa drogowo-mostowego, kubaturowego, kolejowego i elektroenergetycznego. Obecnie pracuje m.in. nad projektem mostu przez Odrę w miejscowości Milsko – to jedna z największych inwestycji na Odrze od czasów II wojny światowej. Niedawno firma podpisała także z władzami Gdańska umowę na budowę czterech parkingów, w tym trzech podziemnych.
Mimo iż firma zanotowała w ciągu roku wzrost przychodów (o 5,1%), w rankingu spółek budowlanych spadła o jedną pozycję.
Dane pochodzą z raportu Deloitte „Wysokie obroty, niskie marże – czy branża budowlana stanie się ofiarą własnego sukcesu?”.
Zobacz także: Największe firmy budowlane w Polsce [2017]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.