Wybrano najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu na projektanta generalnego, czyli tzw. master architekta, dla Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Jak będzie wyglądać Centralny Port Komunikacyjny? Fot. eresa/Adobe Stock
Master architekt zajmie się przede wszystkim zaprojektowaniem głównego terminala (potem również tzw. terminali satelitarnych), a także dworca kolejowego wraz z węzłem przesiadkowym Centralnego Portu Komunikacyjnego.
W postępowaniu na projektanta generalnego udział wzięło pięć konsorcjów z czterech krajów, a najwyżej oceniona została oferta firm Foster+Partners i Buro Happold. Teraz spółka CPK, która odpowiada za całą inwestycję, czeka na uprawomocnienie się tej decyzji.
To jeszcze nie jest ostateczny wynik (czekamy na uprawomocnienie), ale z pewnością kolejny bardzo znaczący kamień milowy. Dziękuję wszystkim uczestnikom tego, kolejnego już, postępowania prowadzonego w formule dialogu konkurencyjnego – napisał na Twitterze prezes CPK Mikołaj Wild.
Centralny Port Komunikacyjny z lotniskiem Solidarność
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy, który połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Głównym elementem jest budowa Portu Lotniczego Solidarność.
Centralny Port Komunikacyjny powstanie w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią. Lotnisko zajmie 40,81 km2, od północy ograniczonych miejscowościami Szymanów i Kaski, a od wschodu ul. Południową w Starej Pułapinie.
Preferowana lokalizacja lotniska Solidarność. Źródło: CPK
Budowa lotniska jest na etapie planistycznym. Obiekt ma być gotowy za około siedem/osiem lat. Prowadzony jest również program kolejowy CPK, który zakłada powstanie do końca 2034 r. 1800 km nowych linii.
Zobacz nasz serwis specjalny CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.