Na stacji Warszawa Zachodnia zostaną zamknięte dwa perony i zastąpione nowymi. Powstają wiadukty i przejście podziemne. Wkrótce roboty obejmą okolice przystanku Warszawa Ochota. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) pochłonie 2 mld zł.
Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia. Fot. Martyn Janduła/PKP PLK
- Perony 3 i 4 zostaną rozebrane i zastąpione nowymi
- Powstanie łącznik między liniami średnicowymi podmiejską i dalekobieżną
- Kończy się podłączanie urządzeń sterowania ruchem
Warszawa Zachodnia – demontaż peronów, budowa przejścia podziemnego
11 grudnia 2022 r. zostaną zamknięte perony 3 i 4. Będą zdemontowane, dojdzie do rozbiórki wiat, torów i sieci trakcyjnej. Zastąpią je (podobniej jak i peron 5) nowe obiekty na płycie betonowej, pod którą, po usunięciu gruntu, będzie budowana kolejna część przejścia podziemnego łączącego wszystkie perony na stacji. Dojście do czynnych zapewni kładka oraz dotychczasowy tunel. Część kursów pojedzie przez stację Warszawa Gdańska lub Warszawę Centralną, inne będą skrócone lub odwołane.
Fot. Martyn Janduła/PKP PLK
Warszawa Zachodnia – łącznik w pobliżu przystanku Warszawa Ochota
19 grudnia rozpoczną się roboty w pobliżu przystanku Warszawa Ochota. Powstanie łącznik między liniami średnicowymi podmiejską i dalekobieżną. Nowe tory usprawnią planowanie ruchu pociągów podczas dalszych etapów inwestycji oraz po jej zakończeniu. Podczas prac kursy w obu kierunkach na odcinku Warszawa Zachodnia–Warszawa Śródmieście–Warszawa Wschodnia będą prowadzone po jednym torze. Niektóre odbędą się przez Warszawę Centralną.
Fot. Martyn Janduła/PKP PLK
Warszawa Zachodnia – podłączanie urządzeń sterowania ruchem
W nowym lokalnym centrum sterowania (LCS) na stacji Warszawa Zachodnia i w nastawni Warszawa Włochy dobiega końca podłączanie urządzeń sterowania ruchem.
Fot. Martyn Janduła/PKP PLK
Od strony zachodniej przebudowywanej stacji trwa budowa trzech kilkusetmetrowych wiaduktów kolejowych. Układane są też tory, rozjazdy i wieszana sieć trakcyjna. Prace mają usprawnić podróże aglomeracyjne. Pojawi się połączenie z Radomia do przystanków Warszawa Koło i Młynów na obwodowej linii kolejowej.
Fot. Martyn Janduła/PKP PLK
W budowanym tunelu dla pieszych między peronami 6 i 9 układane są posadzki i wykańczane ściany. Wykonawca montuje instalacje energetyczne oraz konstrukcje pod schody ruchome i windy. Powstaje system kanalizacji i odwodnienia.
Fot. Martyn Janduła/PKP PLK
Przebudowywane są obiekty inżynieryjne, kilometry instalacji, około 36 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna.
Przeczytaj także: Tunel kolei dużych prędkości CPK – pierwsze pozwolenie na budowę
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.