Najgłębsze wyrobisko górnicze w Polsce ma 1348 m. To szyb GG-1 w Kwielicach należący do KGHM Polska Miedź i jedna z najważniejszych inwestycji w historii spółki. Jednocześnie jest największym podziemnym przedsięwzięciem w branży metali nieżelaznych w Europie.
Najgłębszy szyb górniczy w Polsce. Fot. KGHM
- Szyb zapewni dopływ powietrza, będą nim transportowani ludzie i materiały
- Umożliwi eksploatację złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy na dotąd niedostępnych głębokościach
- Pozwoli także na wydobyci rud miedzi i srebra z nowych obszarów
Górnicy będą mieli więcej powietrza
W połowie czerwca doszło do połączenia technicznego – zbicia wyrobisk od strony Zakładów Górniczych „Rudna” do szybu GG-1. Aktualnie prowadzone są tam roboty, w wyniku których do wyrobisk górniczych zostaną dostarczone nowe ilości świeżego powietrza. Dzięki temu znacząco poprawią się warunki pracy pod ziemią.
GG-1 ma głębokość 1348 m i średnicę w świetle obudowy 7,5 m. To szyb wdechowy, posłuży do transportu ludzi i materiałów. Jest gotowy do zbrojenia i wyposażenia w potrzebne instalacje i urządzenia.
Dostęp do nowych złóż
Obiekt pozwoli na dostarczenie powietrza powalającego na eksploatację złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy na wcześniej niedostępnych głębokościach. Dodatkowo umożliwi dostęp do nowych obszarów złoża miedzi i przedłużenia działania kopalń Polkowice-Sieroszowice oraz Rudna. Poprawi warunki wentylacyjne i skróci drogi dojazdów załóg do wyrobisk. Ukończony szyb przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo, ale też wydatniejszą pracę górników – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes spółki KGHM Polska Miedź.
Szyb GG-1 powstał jako element programu udostępniania złoża – Obszaru Górniczego Głogów Głęboki-Przemysłowy. Zasoby przemysłowe rudy miedzi oszacowano na 265 mln ton o średniej zawartości surowca 2,4%. To 25% zasobów miedzi i ponad 30% zasobów srebra we wszystkich obszarach koncesyjnych KGHM w Polsce
W latach 2028–2035 produkcja ma wynosić 10-11 mln ton rudy, z której będzie można uzyskać 200–220 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie.
Budowa szybu od 2010 r.
Budowę szybu rozpoczęto w 2010 r. Po dwóch latach przyszła pora na budowę wieży szybowej o wysokości 45,5 m (jednej z najwyższych w KGHM) i masie 1100 ton. W 2013 r. zaczęło się mrożenie górotworu poprzedzające głębienie szybu. W 40 otworach znalazła się solanka. W grudniu wydobyto pierwszy kubeł urobku, a rok później na głębokości 393 m natrafiono na litą skałę. Metodę głębienia zamieniono wtedy na strzałową z mechanicznej. Przy głębieniu szybu stosowano złożony system wyciągowy z kilkunastoma stalowymi linami. Miały po ponad 1500 m długości każda, najcięższe ważyły 20 ton.
Zabudowę pierwszego odcinka wykonano z 466 żeliwnych pierścieni chroniących szyb przed zalaniem wodą, zamontowano też tzw. kaskadowy system odwadniania. Jego elementy dobudowywano wraz z postępem prac. Łącznie zabudowano osiem stacji pompujących wodę z dna szybu na powierzchnię.
Szyb GG-1 to 31. taki obiekt spółki w Zagłębiu Miedziowym. Trwają przygotowania do budowy szybu zjazdowo-materiałowego GG-2 w gminie Żukowice.
Przeczytaj także: PGG – mniejsze zagrożenie metanowe w kopalni Mysłowice-Wesoła
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.