Partnerzy portalu

Autostrada A4 będzie szersza. Złożono ważne wnioski

Opublikowano: 30-10-2023 Źródło: GDDKiA

Złożono wnioski o tzw. decyzję środowiskową dla rozbudowy dwóch odcinków autostrady A4 w woj. dolnośląskim.


Autostrada A4. Fot. GDDKiA Autostrada A4. Fot. GDDKiA
  • Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest konieczna, by można było uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej
  • Cała autostrada A4 ma 672,7 km długości, jest najdłuższą autostradą w kraju
  • Kierowcy mają zyskać odcinek autostrady A4 z trzema pasami ruchu i pasem awaryjnym

Autostrada A4. Co to jest decyzja środowiskowa?

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest konieczna, by można było uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Wnioski trafiają do odpowiednich Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ). W przypadku rozbudowy autostrady A4 w woj. dolnośląskim sprawą zajmuje się RDOŚ we Wrocławiu. Do dokumentacji załączono prognozę oddziaływania rozbudowy autostrady A4 pod względem hałasu, zanieczyszczeń powietrza i jakości wód, a także zawarto informacje dotyczące oddziaływania na rośliny, zwierzęta, klimat, krajobraz, zdrowie i życie ludzkie.


Wskazano również działania, które mają minimalizować tego typu skutki, jak np. montaż ekranów akustycznych, urządzeń ochrony wód czy budowa przejść dla zwierząt.

Autostrada A4 zostanie rozbudowana

Wnioski złożone do RDOŚ we Wrocławiu dotyczą rozbudowy 35 km autostrady A4 od Krzyżowej do Legnicy. Prace mają być prowadzone w podziale na dwa odcinki:

  • pierwszy zaczyna się za węzłem Krzyżowa i kończy za węzłem Krzywa (14 km)
  • drugi zaczyna się za węzłem Krzywa i kończy przed węzłem Legnica Południe (21 km).

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Zamiast dwujezdniowej z dwoma pasami i bez pasa awaryjnego, kierowcy mają zyskać autostradę A4 z trzema pasami ruchu i pasem awaryjnym. Inwestycja w formule „projektuj i buduj” planowana jest na lata 2027–2029.

Autostrada A4

Kilka dni temu podpisano program inwestycji dla rozbudowy autostrady A4 pomiędzy Katowicami a granicą woj. opolskiego, a jeszcze wcześniej dla odcinka między Krakowem a Katowicami. Trwają też prace nad projektem rozbudowy autostradowej obwodnicy Krakowa.

Cała autostrada A4 poprowadzona została z zachodu na wschód przez południową Polskę. Ma 672,7 km długości, jest najdłuższą autostradą w kraju i jednocześnie drugą pod tym względem, po ekspresowej S7, drogą szybkiego ruchu.

Przeczytaj także: Śląsk – rozbudowa 60 km autostrady A4 do granicy z woj. opolskim

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!