Na polskiej mapie drogowej znaleźć można ponad 1600 km autostrad oraz około 2 tys. km dróg ekspresowych. W ciągu tych tras powstały setki mostów, wiaduktów i innych obiektów inżynieryjnych – nieustannie budowane są też nowe. Wraz z tego typu infrastrukturą pojawiają się również elementy służące zapewnieniu ich użytkownikom bezpieczeństwa – m.in. bariery ochronne. W Polsce w ostatnich latach zamontowano setki kilometrów takich barier.
Betonowe bariery ochronne. Fot. HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o.
Ochronne bariery drogowe, które widzimy przy autostradach czy drogach ekspresowych, mogą być stalowe/linowe lub betonowe. Każdy rodzaj bariery ma swoje zalety: w przypadku barier betonowych mamy do czynienia z produktem, który jest łatwy w montażu i tani w eksploatacji. Kiedy zdarzy się kolizja bądź wypadek, bariera nie ulega zniszczeniu – co najwyżej może się przemieścić. Wystarczy ustawić barierę na swoim miejscu – tłumaczy Paweł Niewiadomski z firmy HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o. Dopiero przy naprawdę dużych zdarzeniach drogowych może zaistnieć konieczność wymiany kilku elementów.
Kolejną istotną zaletą betonowych barier ochronnych jest ich ciągła konstrukcja, jednolita powierzchnia bez wystających elementów, takich jak np. słupki w przypadku barier linowych i stalowych. To ważna cecha: najczęstszą przyczyną urazów występujących u motocyklistów, którzy wpadną na barierę linową bądź stalową, jest uderzenie o słupek.
Od kiedy stosuje się betonowe bariery ochronne?
Bariery betonowe do zabezpieczania dróg czy autostrad poza granicami naszego kraju wykorzystuje się już od dawna, obecnie także w Polsce trudno wyobrazić sobie bez nich budowę np. drogi szybkiego ruchu.
Betonowe bariery ochronne. Fot. HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o.
Historia barier ochronnych stosowanych na taką skalę w budownictwie drogowym zaczęła się w drugiej połowie lat 50. XX w. w USA, a konkretnie w New Jersey, gdzie produkowano bariery o kształcie nazwanym później właśnie „Jersey“. Około 20 lat później takie rozwiązania pojawiły się również na Starym Kontynencie, w Europie Zachodniej – we Francji i w Belgii. Popularność barier ochronnych wzrastała wraz z rozbudową infrastruktury drogowej.
Bariery chronią nie tylko sieć dróg szybkiego ruchu
Jakie jest zapotrzebowanie na bariery ochronne? Czy istnieją odcinki dróg bądź miejsca, w których są one szczególnie potrzebne? Zgodnie z wytycznymi, należy je stosować wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie osób trzecich lub obiektów ze strony pojazdu w przypadku jego wjechania na obszar zagrożony lub tam, gdzie występuje zagrożenie dla osób poruszających się pojazdem w przypadku najechania na przeszkodę – wyjaśnia Paweł Niewiadomski. Przede wszystkim jednak konieczny jest montaż barier drogowych wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych z uwagi na to, iż pojazdy poruszające się tymi trasami przemieszczają się z ogromną prędkością.
Bariery ochronne na rynku europejskim: z Austrii do Polski
Cztery lata temu na polskim rynku, jako alternatywa dla wszystkich innych stosowanych dotychczas barier, pojawiła się drogowa bariera betonowa REBLOC. Pierwotnie wprowadzona została na rynek austriacki: w tym kraju w samym tylko roku 2018 zamontowano ją na długości około 35 km. Na naszym rodzimym rynku ustawiono (w ciągu czerech ostatnich lat) dopiero 10 km, głównie wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych. Liczymy na to, że w przyszłości powstaną projekty doceniające zalety barier betonowych, głównie koszty eksploatacji – nie tylko koszt zakupu – przyznaje Niewiadomski. I podkreśla: bariery drogowe na polski rynek produkowane są na Opolszczyźnie, w naszym zakładzie w Olszowej.
Błyskawiczny montaż, stuprocentowa pewność
Jakimi cechami wyróżniają się bariery ochronne REBLOC? Jedną z ich podstawowych zalet jest ich długość – każdy element ma 8 m. Ten parametr umożliwia ekipie wykonawczej ułożenie 40-metrowego odcinka barier w niecały kwadrans. Trwałe i szybkie połączenie poszczególnych elementów możliwe jest dzięki systemowi zintegrowanych sprzęgieł. Brak konieczności kotwienia bariery bezpieczeństwa z gruntem umożliwia układanie barier w miejscach, w których nie ma możliwości wbijania słupków dla barier stalowych i linowych.
Montaż betonowych barier ochronnych. Fot. HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o.
Takie rozwiązanie gwarantuje 100-procentową pewność ciągłości systemu – mówi Niewiadomski Nie istnieje ryzyko związane z tym, że osoba postronna może usunąć sworzeń łączeniowy – taki, jaki występuje w innych systemach.
To właśnie ten system oraz zbrojenie i znajdująca się w betonowym elemencie taśma stalowa zapobiegają przerwaniu bariery przy uderzeniu nawet ciężkich pojazdów. Bariery REBLOC spełniają wszelkie wymagania w zakresie tzw. poziomów powstrzymania – sytuacja, w której bariera bezpieczeństwa zostaje przebita, została zredukowana niemal do zera.
Potwierdzają to dotychczasowe wypadki: kilkukrotnie pojazdy „ocierały się“ już o bariery REBLOC w Polsce. Nie wystąpiła jednak ani raz konieczność naprawy obiektu: wystarczyło barierę sprawdzić i ewentualnie ustawić we właściwym miejscu.
Ochrona również przed hałasem
Bariery REBLOC to nie tylko ochrona przed groźnymi wypadkami. Elementem konstrukcji mogą stać się też ekrany dźwiękochłonne: w tym przypadku elementy bazowe również łączone są za pomocą opatentowanych sprzęgieł i tworzą nierozerwalny łańcuch. Ekrany akustyczne umieszczane są w specjalnie do tego celu przygotowanych otworach w taki sposób, aby połowa ekranu znajdowała się w jednym elemencie bazowym, a druga połowa w drugim. Tak oto powstaje opłacalne finansowo, łatwe w zastosowaniu rozwiązanie, odpowiadające na różnorodne potrzeby.
Przeczytaj także: Wielkie lotnisko musi mieć rozbudowany system odwodnienia
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.