Po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) przetargu na realizację odcinka Chełm–Dorohusk drogi ekspresowej S12, dojdzie do podpisania kontraktu z wykonawcą. Musi on tylko zagwarantować należyte wykonanie robót.
DK12 w okolicach Antonina na odcinku Chełm–Dorohusk. Fot. GDDKiA
- Droga ekspresowa S12 między Chełmem a granicą z Ukrainą zostanie poprowadzona nowym śladem
- Trasa ominie tereny wysoce zurbanizowane i cenne przyrodniczo
- Zaplanowano 16 wiaduktów, 59 przejść dla zwierząt i jeden węzeł drogowy
Z dwunastu ofert w przetargu dziesięć mieściło się w budżecie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (1,3 mld zł). Za najkorzystniejszą uznano propozycję spółki Intercor, która wyceniła zadanie na 1 mld zł. Inwestycja będzie realizowana w formule „projektuj i buduj”.
Nowy ślad w obszarach rolniczych
Droga ekspresowa S12 między Chełmem a granicą państwa z Ukrainą w Dorohusku będzie poprowadzona nowym śladem jako przedłużenie obwodnicy Chełma. Jej długość wyniesie 23 km. Zacznie się w Antoninie, gdzie przetnie DK12. Dalej pobiegnie na południe od tej trasy, ominie rezerwat przyrody Roskosz i miejscowość Pławanice. Za Teosinem, w miejscu planowanych miejsc obsługi podróżnych przekroczy linię kolejową nr 7 Warszawa–Dorohusk.
16 wiaduktów i 59 przejść dla zwierząt
Na dwujezdniowej drodze ekspresowej powstanie 16 wiaduktów, 59 przejść dla zwierząt i węzeł drogowy Dorohusk. W ramach budowy powstaną też trasy do obsługi przejścia granicznego w Dorohusku i planowanego terminalu samochodowego w Okopach (odcinek liczący 2,5 km w kierunku granicy). W tej sprawie podpisano porozumienie z wojewodą lubelskim. Finansowanie tej inwestycji zapewni Lubelski Urząd Wojewódzki.
Źródło: GDDKiA
Droga ekspresowa S12 Piaski–Dorohusk
Długość S12 od Piasków do przejścia granicznego w Dorohusku wyniesie 75 km. Droga ekspresowa w całości zostanie poprowadzona nowym śladem. Przebiegnie przez obszary rolnicze omijając tereny wysoce zurbanizowane i cenne przyrodniczo.
Obwodnica Chełma (13,6 km) czeka na wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Po jej uzyskaniu rozpoczną się roboty budowlane. Wybrano najlepsze oferty na realizację odcinków Piaski–Dorohucza i Dorohucza–Chełm. Trwają jeszcze kontrole Prezesa UZP. Fragment drogi ekspresowej między Pełczynem a Chojnem Nowym o długości 5,7 km został wyłączony po wykryciu składowiska odpadów przemysłowych na planowanej trasie. W przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej z jej nowym przebiegiem, który ominie niebezpieczny obszar, wskazano wykonawcę.
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S7. Co z tunelami w Warszawie?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.