Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przygotowuje się do budowy odcinka Warszawa–Kiełpin drogi ekspresowej S7. Powstać mają m.in. dwa tunele.
Fot. ilustrac. 06photo/Adobe Stock
- Droga ekspresowa S7 Warszawa–Kiełpin będzie mieć 12,9 km
- Było bardzo dużo protestów lokalnych mieszkańców
- Odcinek drogi S7 ułatwi dojazd do stolicy od północy
GDDKiA postanowiła, że akurat w przypadku budowy drogi ekspresowej S7 Warszawa–Kiełpin nie zdecyduje się na formułę „projektuj i buduj”, najpopularniejszą w ostatnich latach (w jej ramach to generalny wykonawca opracowuje dokumentację, a dopiero potem realizuje roboty budowlane). Wybrała system „buduj”.
Podejście zmieniono ze względu na doświadczenia z innych inwestycji. Obszar jest mocno zurbanizowany, było bardzo dużo protestów lokalnych mieszkańców, więc inwestor, jakim jest GDDKiA, podjął decyzję, że najpierw zrobimy projekt budowlany, przejdziemy ponowną ocenę oddziaływania na środowisko, tak, żeby wszystkie ryzyka związane z udziałem społeczeństwa zostały ograniczone do minimum – powiedział Tomasz Kwieciński, radca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Droga ekspresowa S7. I co dalej?
Dopiero w dalszym kroku wybrany zostanie generalny wykonawca (formuła „buduj” zakłada możliwość optymalizacji przez niego dokumentacji projektowej). Wykonawca część swoich rozwiązań technologicznych będzie mógł, jak najbardziej, dopasować pod swoje „know-how” – dodał Tomasz Kwieciński.
Odcinek drogi ekspresowej S7 między Kiełpinem i Trasą Armii Krajowej w Warszawie będzie mieć 12,9 km długości oraz po trzy, a miejscami nawet po cztery pasy. Ułatwi dojazd do stolicy od północy. W Warszawie, na Bemowie i Bielanach, powstaną dwa tunele.
Droga ekspresowa S7. Budowa tuneli w Warszawie [MAPA]
Źródło: GDDKiA
Zgodnie obecnymi planami, na początku odcinek drogi ekspresowej S7, w Dziekanowie Leśnym, będzie przebiegać w śladzie ul. Kolejowej. Następnie, za węzłem Kolejowa w kierunku Kanału Młocińskiego, pobieganie nasypem, a dalej wschodnim obrzeżem Kampinoskiego Parku Narodowego do węzła Wólka Węglowa. Za ul. Arkuszową w Warszawie zejdzie pod ziemię: pierwszy tunel ma mieć około 1000 m, a drugi nieco ponad 1120 m. Oba podziemne obiekty powstać mają przy użyciu technologii odkrywkowej. Między nimi przewidziano węzeł Generała Maczka.
Obecnie dla odcinka Kiełpin–Warszawa przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu na projekt budowlany wraz z uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.
Droga ekspresowa S7 Czosnów–Kiełpin–Warszawa znajduje się na podstawowe liście Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).
►Tomasz Kwieciński wziął udział w II Sympozjum naukowo-techniczne „Usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu – budowa tunelu pod Świną”.
Przeczytaj także. Świnoujście: jak budowano tunel? Relacja z sympozjum
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.