• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga S6 z tunelem. Zaczną się decydujące konsultacje

Opublikowano: 27-04-2023 Źródło: inzynieria.com

Trwają przygotowania do budowy drogi ekspresowej S6 z najdłuższym w Polsce tunelem. Obecnie na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) opracowywany jest projekt budowlany.


Droga ekspresowa S6. Tędy pobiegnie tunel Police–Święta. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S6. Tędy pobiegnie tunel Police–Święta. Fot. GDDKiA
  • Pierwotnie tunel pod Odrą miał mieć 3,5 km
  • Projekt budowlany dla drogi ekspresowej S6 gotowy ma być za około rok
  • Finałem tych prac będzie złożenie wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej

Długo na sieci dróg krajowych nie funkcjonował żaden tunel będący pod zarządem GDDKiA. Zmieniło się to w 2010 r. , kiedy otwarto obiekt w Lalikach w ciągu obecnej drogi ekspresowej S1. Kolejne lata to jednak wysyp tego typu inwestycji. Otwarto już tunel pod Ursynowem w Warszawie (S2) oraz w ciągu S7 Naprawa–Skomielna-Biała, a za dwa miesiące udostępniony ma być podwodny obiekt w Świnoujściu. Do tego trwa budowa łącznie czterech tuneli w ciągu tras S3 i S1, a także dwóch w ramach obwodnicy Krakowa (S52). Wkrótce rozpocznie się drążenie niedaleko Rzeszowa (trasa S19). Należy też wspomnieć o udostępnionym w 2016 r. tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku, choć to akurat była inwestycja miejska.


Co warte zauważenia, do realizacji wszystkich tych obiektów skorzystano z całego spektrum technologii, od górniczych przez odkrywkowe po drążenie maszyną TBM.

Droga ekspresowa S6 z tunelem pod Odrą

Tomasz Kwieciński, radca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, tłumaczy, że przygotowując tego typu inwestycje nie wystarczy spoglądać jedynie „na papier”. To w realnych warunkach, porównując ze sobą konkretne place budów, sytuacje i zastosowane na nich technologie, można najlepiej przekonać się, jak i co wygląda, co się sprawdziło, a co nie. Z tego powodu, w ramach przygotowań do budowy drogi S6 z tunelem pod Odrą, GDDKiA zamierza skorzystać z doświadczeń, jakie budując wspomniane obiekty, nabyły firmy. 

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Będziemy organizować spotkania z branżą budowlaną i prosić, żeby wypowiedziała się na temat tych rozwiązań, które w tym momencie zostały już przewidziane w projekcie budowlanym. Chcemy pozyskać jak najwięcej informacji wynikających stricte z budowy. I w ramach konsultacji z branżą uwzględnić te elementy w projekcie budowlanym – mówi Tomasz Kwieciński.

Droga ekspresowa S6. Tunel będzie dłuższy niż planowano [MAPA]

Pierwotnie tunel pod Odrą w ciągu drogi ekspresowej S6 miał mieć 3,5 km (tak zapisano w decyzji środowiskowej), jednak ostatecznie uzgodniono 5 km. Nie licząc Odry, pobiegnie także pod infrastrukturą przemysłową w Policach (zakłady chemiczne), linią kolejową oraz drogą wojewódzką. Gdyby zostawiono pierwotną długość, zaszłaby konieczność ingerencji w zagospodarowanie terenu.

Droga ekspresowa S6. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S6. Źródło: GDDKiA

Tunel między Policami a miejscowością o nazwie Święta będzie wydrążony na głębokości około 8–10 m przez maszynę TBM. Z kolei miejsca wjazdu i wyjazdu zostaną zbudowane przy użyciu technologii ścian szczelinowych.

Droga ekspresowa S6: planowany tunel po Odrą. Źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S6: planowany tunel po Odrą. Źródło: GDDKiA

Projekt budowlany dla drogi ekspresowej S6 z tunelem gotowy ma być za około rok. Jego przygotowanie pochłonie 39,8 mln zł. Finałem tych prac będzie złożenie wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

Droga S6, zachodnia obwodnica Szczecina. Źródło: GDDKiA Droga S6, zachodnia obwodnica Szczecina. Źródło: GDDKiA

Źródlo: GDDKiA Źródlo: GDDKiA

►Tomasz Kwieciński wziął udział w II Sympozjum naukowo-techniczne „Usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu – budowa tunelu pod Świną”.

Przeczytaj także. Świnoujście: jak budowano tunel? Relacja z sympozjum

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia