• Wiadukt drogowy nad linią Poznań‒Warszawa waży 1125 ton – tyle, ile dziewięć lokomotyw
  • Obiekt będzie miał dwie jezdnie z trzema pasami ruchu w każdą stronę
  • Inwestycja za 15 mln zł ma się zakończyć do sierpnia br.

Konstrukcja ma 25 m długości i 6 m wysokości. Obiekt zwiększy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i znacząco poprawi system komunikacji drogowej w mieście. Bezkolizyjne skrzyżowanie połączy dzielnice Glinki i Niesłusz (ul. Paderewskiego z ul. Wyzwolenia). Wiadukt zastąpi pobliskie przejazdy kolejowo‒drogowe na ul. Okólnej i ul. Torowej. Będzie miał dwie jezdnie z trzema pasami ruchu w każdą stronę oraz zabezpieczone ścieżki pieszo-rowerowe po obu stronach ‒ czytamy w komunikacie.

Wiadukt nad trzema torami montowano głównie nocą, by umożliwić kursowanie pociągów. Wszystkie elementy konstrukcji ważą prawie 1125 ton – tyle, ile dziewięć lokomotyw. Połowa płyty wiaduktu jest już zabetonowana. Podobne prace będą wykonane na drugiej części obiektu. Płytę nośną wiaduktu tworzy 38 strunobetonowych belek. Tzw. dźwigary opierają się na przyczółkach obiektu – informują PKP PLK.

Budowa nowego wiaduktu w Koninie. Źródło: PKP PLK

Prace mają się zakończyć do sierpnia br. Inwestycja jest realizowana przy współpracy z Urzędem Miejskim w Koninie, który współfinansuje budowę wiaduktu oraz odpowiada za powstanie dróg prowadzących do nowego obiektu. Jego otwarcie będzie możliwe po ich wykonaniu.

Powstający wiadukt ma 25 m długości, 18 m szerokości i 6 m wysokości. Do wybudowania przyczółków i nasypów wiaduktu wykorzystano 285 ton zbrojenia, 8 774 m3 ziemi i 3 544 m3 betonu.

W Koninie gotowa jest też zasadnicza konstrukcja przejścia podziemnego pod torami linii Poznań–Warszawa na ul. Torowej obok miejsca zdemontowanej kładki. Trwają prace wykończeniowe oraz związane z odwodnieniem. Nowy tunel mieszkańcy zyskają jeszcze w tym półroczu. Również na stacji Konin powstaje tunel, który połączy działające od czerwca nowe perony.


Na trasie Poznań–Warszawa pociągi jeżdżą już po dwóch nowych torach na odcinkach Swarzędz‒Koło oraz Barłogi‒Kutno, Jackowice‒Żychlin i Bednary‒Łowicz. Wymiana torów i sieci trakcyjnej postępuje na szlaku z Żychlina do Starej Wsi oraz na stacjach w Kutnie i Łowiczu.

Modernizacja trasy zwiększy jej przepustowość, umożliwiając dogodne łączenie ruchu pasażerskiego i towarowego na linii, będącej częścią korytarza TEN–T Morze Północne‒Bałtyk.

Wszystkie prace w zakresie LCS Konin (odcinek Swarzędz‒Koło) planowane są do końca sierpnia br. Do lipca 2021 r. roboty toczyć się będą między Kołem a Żychlinem (LCS Kutno), a na odcinku Żychlin‒Sochaczew (LCS Łowicz) do października 2021 r. Na termin planowanego zakończenia inwestycji wpłynęła m.in. konieczność usunięcia nieprzewidzianych kolizji i związany z tym większy zakres prac.

PKP PLK realizują projekt „Prace na linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa–Poznań pozostałe roboty, odcinek Sochaczew‒Swarzędz” w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Modernizacja warta jest ponad 2 mld zł.

Przeczytaj także: PKP PLK: największy opolski most kolejowy nad Odrą zostanie rozbudowany