Partnerzy portalu

Modernizacja linii z Kielc w stronę Krakowa i Katowic. Przetarg

Opublikowano: 17-01-2023 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na modernizację linii kolejowej między Kozłowem a Sędziszowem. To ważny szlak miedzy województwami świętokrzyskim, małopolskim i śląskim. Pierwsze postępowanie dotyczy projektu „Prace na linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko-Kamienna–Kielce–Kozłów, etap II: odcinek Sitkówka Nowiny–Kozłów”.


Ogłoszono przetarg na modernizację linii kolejowej od Kielc w stronę Krakowa. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Ogłoszono przetarg na modernizację linii kolejowej od Kielc w stronę Krakowa. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Wykonawca przebuduje linię kolejową między Kozłowem w Małopolsce a Sędziszowem w woj. świętokrzyskim. Zmodernizuje także stację w Kozłowie (z zastąpieniem kładki przejściem podziemnym z windami) i przystanek w Klimontowie. Pojawią się nowoczesne perony.

Linia kolejowa nr 8 Kozów–Sędziszów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Linia kolejowa nr 8 Kozów–Sędziszów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Odcinek liczy 11 km. Zaplanowano wymianę torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Na przejazdach kolejowo-drogowych zostaną zamontowane nowe zabezpieczenia. W wyniku robót prędkość maksymalna pociągów pasażerskich wzrośnie ze 110 km/godz. do 140 km/godz. Roboty będą finansowane ze środków budżetu państwa.

Stacja Kozłów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Stacja Kozłów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Prace na linii kolejowej nr 8 Skarżysko-Kamienna–Kielce–Kozłów podzielono na trzy etapy. W pierwszym zmodernizowany zostanie szlak Skarżysko-Kamienna–Tumlin, w drugim – Nowiny–Kozłów, a w trzecim Sitkówka Nowiny–Tumlin. W ramach I i II etapu dojdzie do przebudowy 15 wiaduktów, 22 mostów kolejowych, trzech kładek dla pieszych i 49 przejazdów kolejowo-drogowych. Powstaną pięć przejść podziemnych i przystanek w Skroniowie. Na siedmiu stacjach nowe tory pozwolą na obsługę składów towarowych o długości do 750 m.

Pociąg na stacji Kozłów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Pociąg na stacji Kozłów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

W III etapie podczas prac na linii kolejowej Tumlin–Sitkówka Nowiny modernizację przejdzie stacja Kielce. Powstanie tu też, we współpracy z samorządem, centrum przesiadkowe. Opracowanie dokumentacji projektowej dla całej inwestycji otrzymał dofinasowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Kolej Plus – Katowice i Bytom będą miały lepsze połączenia

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.