Projekt „Kolej w Kozienicach – likwidacja regionalnego wykluczenia komunikacyjnego” zakłada budowę trasy o długości 23 km Świerże Górne–Dobieszyn, która połączy linie kolejowe nr 77 (Janików–Świerże Górne) i nr 8 (Warszawa Zachodnia–Radom Główny–Kraków Główny).

Linia kolejowa będzie zelektryfikowana, zaplanowano budowę stacji i przystanków Kozienice, Świerże Górne, Głowaczów z nowoczesnymi peronami, wyposażeniem i udogodnieniami dla osób mających trudności z poruszaniem się. Wartość przedsięwzięcia, dokumentacji i robót budowlanych, oszacowano na 321 mln zł.

PKP PLK podpisała już wszystkie umowy na projekty kolejowe w woj. mazowieckim z programu Kolej Plus. Dotyczą one rewitalizacji linii kolejowych Ostrów Mazowiecka–Małkinia i Sokołów Podlaski–Siedlce oraz dokumentacji dla budowy szlaku Zegrze–Przasnysz i wykonania połączenia Kozienic z Warszawą.

To cztery z 34 przedsięwzięć zakwalifikowanych do programu. Najwięcej projektów, siedem, ma woj. śląskie, cztery będą realizowane w woj. małopolskim, trzy w dolnośląskim, dwa w łódzkim i po jednym w lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim.

Kolej Plus – projekty:

  • 10 – rewitalizacja linii kolejowych o łącznej długości około 315 km,
  • 14 – odbudowa lub rozbudowa linii – 516 km,
  • 7 budowa nowych szlaków – 189 km,
  • 3 dokumentacje dla 183 km linii kolejowych.

Przeczytaj także: Tor między CMK a linią Kielce–Fosowskie ułatwi przejazdy kolejowe