Na stacji Łowicz Główny w nowej nastawni komputerowe systemy nadzorowały już przejazdy niemal 30 tys. pociągów. Po rozbudowie urządzeń powstanie lokalne centrum sterowania dla szlaku Sochaczew–Łowicz–Żychlin. To jeden z elementów modernizacji linii Poznań–Warszawa, inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) o wartości przekraczającej 2 mld zł.
Nadzór nad ruchem pociągów. Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK
- Po rozbudowie w zasięgu systemu sterowanie znajdzie się szlak o długości 50 km
- Nadzorem będą objęte wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe
- Nowa nastawnia na stacji Łowicz Główny zastąpiła trzy stare
Komputery zastępują systemy mechaniczne
Od września 2021 r. na stacji Łowicz Główny i przyległych szlakach sprawne prowadzenie ruchu pociągów zapewniają urządzenia komputerowe urządzenia komputerowe. Nowoczesne systemy zastąpiły układy mechaniczne, które znajdowały się w trzech nastawniach. Teraz wystarcza jedna, a wkrótce powstanie w niej lokalne centrum sterowania. Dyżurni będą śledzić na monitorach ruch pociągów na liczącym 50 km odcinku Sochaczew–Łowicz–Żychlin linii kolejowej Warszawa–Poznań.
Czujniki z torach zliczają liczbę przejeżdżających pociągów przez stację Łowicz Główny. Kamery dają podgląd na przejazdy kolejowo-drogowe w Łowiczu. Nadzorem zostaną objęte jeszcze 33 takie skrzyżowania między Sochaczewem a Żychlinem.
Stacja Łowicz. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK
Lokalne centrum sterowania, poza Łowiczem Głównym, obejmie też stacje Bednary, Jackowice, Żychlin oraz przystanki osobowe Nowa Sucha, Kęszyce, Jasionna Łowicka, Mysłaków, Niedźwiada Łowicka i Zosinów. Budowa całego systemu zakończy się w III kwartale 2022 r.
Wspomaganie pracy dyżurnych ruchu
Na szlaku kolejowym Poznań–Warszawa wybudowano też takie centra w Kutnie i Koninie.
Wspomagają one prace dyżurnych weryfikując czynności pracowników i umożliwiają prowadzenie stałego nadzoru nad ruchem pociągów z jednego miejsca. Monitorują wszystkie parametry dotyczące bezpieczeństwa ruchu kolejowego podnosząc jego poziom. Dzięki nim zwiększa się także przepustowość linii.
Stacja Łowicz. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK
Kończy się przebudowa stacji Łowicz Główny
Na samej stacji kolejowej Łowicz Główny są już dwa wyższe perony, a przejście podziemne i windy zostaną oddane do użytku w połowie 2022 r. Gotowa jest główna konstrukcja wiaduktu w ciągu ulic 3 Maja i Warszawskiej przechodzącego nad linią kolejową. Obiekt zostanie otwarty w III kwartale tego roku.
Trasa Poznań–Warszawa jest częścią korytarza TEN–T Morze Północne‒Bałtyk. Po zakończeniu prac zwiększy się komfort podróży, lepsze będzie łączenie ruchu pasażerskiego i towarowego. Zwiększy się liczba kursujących pociągów.
Projekt „Prace na linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa – Poznań pozostałe roboty, odcinek Sochaczew – Swarzędz” warty jest ponad 2 mld zł. Wykonywany jest z wykorzystaniem środków z instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Zasadnicze prace planowane są do końca 2022 r. W ramach prac przeprowadzono dodatkowe wzmocnienia gruntu i przebudowę podziemnych instalacji, niezaznaczonych wcześniej na mapach. W efekcie zwiększył się zakres robót.
Przeczytaj także: Pociągi będą szybsze na południu Wielkopolski
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.