Partnerzy portalu

Umowa na ostatni odcinek S61. Powstanie most nad Narwią

Opublikowano: 20-05-2022 Źródło: GDDKiA

Podpisano umowę na budowę odcinka Łomża Zachód–Kolno drogi ekspresowej S61. Fragment stanowić będzie element szlaku Via Baltica i jednocześnie obwodnicę Łomży.


Via Baltica. Teren budowy S61 Łomża Zachód–Kolno. Źródło: GDDKiA Via Baltica. Teren budowy S61 Łomża Zachód–Kolno. Źródło: GDDKiA
  • To ostatni odcinek S61, który czekał na wykonawcę
  • Powstaną trzy węzły drogowe
  • Trasa S61 jest elementem szlaku Via Baltica

Co to jest Via Baltica?

Trasa S61 to element szlaku Via Baltica, czyli międzynarodowej drogi mającej połączyć kraje bałtyckie: od Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Polski fragment arterii łączy się z drogami ekspresowymi S8 (Warszawa–Ostrowia Mazowiecka) i S61 (przez Łomżę, Szczuczyn, Ełk i Suwałki do granicy w Budzisku). W Polsce Via Baltica będzie mieć 311 km długości, z czego kierowcy korzystają już z 200 km.

Via Baltica: co zostanie zbudowane?

Odcinek Łomża Zachód–Kolno trasy S61 ma mieć 12,9 km. Będzie to kolejna droga ekspresowa w Polsce z dwoma pasami ruchu w każdą stronę (rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca). W planie jest budowa trzech węzłów: Łomża Zachód, Nowogród i Łomża Północ, a także 1200-metrowego mostu nad Narwią. W sumie powstanie 16 obiektów inżynieryjnych.

Via Baltica. S61 Łomża Zachód–Kolno: tu powstanie most nad Narwią. Źródło: GDDKiA Via Baltica. S61 Łomża Zachód–Kolno: tu powstanie most nad Narwią. Źródło: GDDKiA

Do wykonawcy należy także budowa fragmentu jednojezdniowej DK64 Łomża Północ–Elżbiecin o długości prawie 7 km.

Via Baltica – budowa tańsza niż sądzono

Wykonawcą odcinka Łomża Zachód–Kolno została firma Intercor. Wartość umowy wynosi 713,4 mln zł (co stanowi 73% przewidzianego na to zadanie budżetu GDDKiA).

Via Baltica. S61 Łomża Zachód–Kolno: mapa. Źródło: GDDKiA Via Baltica. S61 Łomża Zachód–Kolno: mapa. Źródło: GDDKiA

To drugie postępowanie na budowę tego fragmentu szlaku Via Baltica. Pierwotny wykonawca (włoska firma TOTO) zrealizował większość prac projektowych, uzyskał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID; w listopadzie 2020 r.), ale robót nie rozpoczął. W maju 2021 r. GDDKiA rozwiązała z nim umowę. W związku z tym nowy wykonawca zajmie się także dokończeniem projektowania oraz optymalizacją wykonanych wcześniej dokumentacji.

W kontrakcie zapisano, że w ciągu dziewięciu miesięcy (bez okresu zimowego) zbudowany i oddany do użytku zostanie węzeł Łomża Zachód (co umożliwi otwarcie gotowego już odcinka Łomża Południe–Łomża Zachód). Inny planowany krok milowy to udostępnienie kierowcom w połowie 2024 r. minimum jednej jezdni (w przekroju 1x2).

Cały odcinek od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno ma być gotowy w 2025 r.  To ostatni fragment drogi S61, który czekał na wykonawcę.

Przeczytaj także: Autostrady w Polsce. Gdzie trwa budowa, co jest w planie? [RAPORT]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!