• Linia kolejowa połączy szlaki Warszawa Zachodnia–Kraków Główny oraz Janików–Świerże Górne
  • Trasa będzie miała 24 km długości i powstanie za około 321 mln zł
  • Podróż do Warszawy zajmie mniej niż 90 min

Linia kolejowa połączy Kozienice ze stolicą

Wartość inwestycji jest szacowana na około 321 mln zł. Powstanie linia kolejowa Świerże Górne–Dobieszyn o długości 24 km, która połączy linie kolejowe nr 77 Janików–Świerże Górne i nr 8 Warszawa Zachodnia–Kraków Główny. W ten sposób mieszkańcy Kozienic i okolic miasta będą mogli pociągiem dojechać do stolicy czy Krakowa. Trasa będzie zelektryfikowana, podróż z Kozienic do Warszawy zajmie mniej niż 90 min.

Powstaną też stacje kolejowe: Kozienice, Świerże Górne i Głowaczów. Będą standardowo wyposażone w nowoczesne perony, wiaty, ławki, jasne oświetlenie i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.


Wszystkie umowy z programu Kolej Plus na Mazowszu zostały już podpisane

PKP PLK podpisały już wszystkie umowy z wnioskodawcami w ramach programu Kolej Plus z woj. mazowieckiego. To projekty „Rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Ostrów Mazowiecka–Małkinia” i Rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Sokołów Podlaski–Siedlce” (z samorządem woj. mazowieckiego) oraz „Budowa linii kolejowej Zegrze–Przasnysz, jako realizacja szlaku >>Kolei Północnego Mazowsza<< (projekt dokumentacyjny)” z samorządem Serocka, a także „Kolej w Kozienicach – likwidacja regionalnego wykluczenia komunikacyjnego” z gminą Kozienice.

34 inwestycje kolejowe

W ramach programu Kolej Plus zakwalifikowano do realizacji 34 inwestycje na podstawie wniosków miast powyżej 10 tys. mieszkańców bez połączeń kolejowych lub ze szlakami wymagającymi usprawnień. 10 z nich dotyczy rewitalizacji linii (315 km), 14 rozbudowy lub dobudowy tras o łącznej długości 516 km, w ramach siedmiu powstanie 189 km nowych linii kolejowych, a w przypadku trzech – dokumentacji na łącznie 183 km tras.

Siedem projektów będzie realizowanych w woj. śląskim, po pięć w lubelskim i wielkopolskim, po cztery w małopolskim i mazowieckim, trzy w dolnośląskim, dwa w łódzkim i po jednym w lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim. Realizacja programu ma pozwolić na lepszy dostęp do kolei około 1,5 mln mieszkańców miejscowości objętych zadaniami do realizacji.

Program inwestycji w linie kolejowe do 2029 r.

Program o wartości 13,2 mld zł na zostać zrealizowany do 2029 r. 11,2 mld zł to środki budżetu państwa, a około 2 mld zł pochodzi z jednostek samorządu terytorialnego. Warunkiem realizacji przedsięwzięć jest współfinansowanie inwestycji w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowalnych przez wnioskodawców (ew. także niekwalifikowalnych, jeśli ich dotyczą) oraz zapewnienie przewozów – co najmniej czterech par pociągów przez minimum pięć lat.

Przeczytaj także: Modernizacja linii Wrocław–Opole: wiadukty i mosty już gotowe