• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zakopianka. Przebudowa przed Zakopanem. Co można tam zrobić?

Opublikowano: 04-01-2023 Źródło: GDDKiA

Minister infrastruktury zatwierdził program inwestycji dotyczący optymalizacji przepustowości odcinka Nowy Targ–Szaflary drogi krajowej nr 47. To przedostatni fragment popularnej wśród kierowców zakopianki. 


Zakopianka. Odcinek Nowy Targ–Szaflary. Fot. GDDKiA Zakopianka. Odcinek Nowy Targ–Szaflary. Fot. GDDKiA
  • W latach 2015–2021 r. natężenie ruchu zwiększyło się o 45%
  • Zakopianka łączy Kraków z Zakopanem
  • W 2024 r. oddany do ruchu zostanie odcinek zakopianki od Rdzawki do Nowego Targu

Decyzja ministra oznacza, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA)  będzie mieć środki na opracowanie dokumentacji i przebudowę zakopianki na odcinku Nowy Targ–Szaflary

Zakopianka. Dlaczego trzeba przebudować ten odcinek?

Fragment Nowy Targ–Szaflary ma 6,7 km długości, w części przebiegając przez obszar zabudowany (117 zjazdów do posesji). Jest elementem głównego dojazdu do Zakopanego i stale rośnie na nim ruch. W latach 2015–2021 natężenie zwiększyło się o 45% – do 22 329 pojazdów na dobę, przy czym aż o 73% wzrósł ruch samochodów ciężarowych (do 2335 na dobę). 


GDDKiA przypomina, że od 2024 r., kiedy to otworzy odcinek DK47 od Rdzawki do Nowego Targu, cała część zakopianki od Krakowa do Nowego Targu będzie drogą dwujezdniową, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Jednym z kolejnych kroków w modernizacji zakopianki jest właśnie przebudowa DK47 Nowy Targ–Szaflary. 

Zakopianka. Co można zrobić z drogą w obszarze zabudowanym?

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

GDDKiA zakłada powstanie dodatkowych pasów ruchu, przebudowę wszystkich zjazdów do posesji, chce też zbudować 1,2 km chodnika. Dokładny zakres prac poznamy po wyłonieniu wykonawcy studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla przebudowy 6,7 km zakopianki. Przetarg ma zostać ogłoszony w II kwartale 2023 r. 

Zakopianka. Przebudowa także dalej, do Zakopanego

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Pod koniec 2022 r. GDDKiA wybrała wykonawcę koncepcji programowej wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na potrzeby optymalizacji przepustowości zakopianki od Szaflar do ronda w Zakopanem.  

Zgodnie z obecnymi planami, wszystkie prace projektowe potrwają około pięciu lat, więc przebudowa obu odcinków zakopianki rozpocznie się około 2028 r. 

Zakopianka. Co to jest za droga?

Zakopianka to popularna wśród kierowców nazwa trasy z Krakowa do Zakopanego. Stara zakopianka między Krakowem a Rabką-Zdrojem przebiega w ciągu DK7, a dalej DK47, łącznie mając 102 km długości. Zakopianką określa się również planowane i budowane/zbudowane nowe odcinki S7, DK47 ze stolicy Małopolski w stronę Zakopanego.

Przeczytaj także: Koniec przepustowości zakopianki. Wybrano wykonawcę dokumentacji

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia