• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Via Carpatia – budowa kolejnego odcinka drogi S19 na Podkarpaciu

Opublikowano: 24-04-2023 Źródło: GDDKiA

W III kwartale 2025 r. zakończy się budowa liczącego 10 km odcinka drogi ekspresowej S19 między węzłami Krosno i Miejsce Piastowe, fragmentu międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Właśnie rozpoczęły się roboty budowlane.


Budowa drogi ekspresowej S19 Krosno–Miejsce Piastowe. Fot. GDDKiA Budowa drogi ekspresowej S19 Krosno–Miejsce Piastowe. Fot. GDDKiA
  • Na drodze ekspresowej S19 powstaną dwa węzły, dziewięć mostów i siedem wiaduktów
  • Zaplanowano 833 tys. m3 nasypów i 720 tys. m3 wykopów
  • Utrudnieniem dla wykonawcy jest wysoki stan wód opadowych (zastoiska, namoknięty grunt)

Węzły drogowe, mosty, wiadukty

Po zakończeniu prac projektowych i uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID), ruszyły prace w terenie. Powstanie odcinek drogi ekspresowej dwujezdniowej i dwupasowej z pasem awaryjnym. Zaplanowano budowę dwóch węzłów: Krosno, który połączy S19 z DK19 i drogą powiatową nr 1973R, a także Miejsce Piastowe – połączenie z DK28.

Przewidziano dziewięć mostów, trzy wiadukty w ciągu drogi ekspresowej i cztery nad nią, cztery przejścia dla zwierząt i przepust. Jedna z przepraw znajdzie się nad linią kolejową nr 108 Stróże–Krościenko. Poza tym przebudowane lub rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki wodne i urządzenia melioracyjne. Pojawią się urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska. W Miejscu Piastowym powstanie obwód drogowy.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA


Na budowie drogi ekspresowej zostanie wykorzystane 2380 ton stali oraz 17 800 m3 betonu. Zaplanowano 833 tys. m3 nasypów, prawie 720 tys. m3 wykopów i ułożenie 185 tys. ton masy bitumicznej. Jezdnie dodatkowe osiągną łączne 20 km, technologiczne 19 km, a poprzeczne 1,86 km.

Tereny płaskie i osuwiskowe, flisz karpacki, wody opadowe

Odcinek drogi ekspresowej S19 Krosno–Miejsce Piastowe przebiega przede wszystkim przez płaskie tereny rolne. W południowej części trasa przecina liczne kotliny i doliny rzeczne. Struktura geologiczna jest złożona, charakteryzuje się występowaniem utworów fliszu karpackiego (naprzemianlegle ułożonych warstwy skał osadowych). W sąsiedztwie budowy znajdują się tereny osuwiskowe, na których może dojść do zjawisk geodynamicznych. Podczas przygotowań wykonano 1262 otwory badawcze (łączna długość wierceń wyniosła 9,5 km) oraz 467 sondowań sprawdzających (sumarycznie 1,4 km).

Trudne są warunki gruntowo-wodne. Utrudnieniem podczas robót ziemnych (szczególnie w rejonie wykopów) będzie wysoki stan wód opadowych tworzących zastoiska wodne i powodujących namakanie gruntu.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Pierwsze prace ziemne, ostatnie archeologiczne

Przeprowadzono rozpoznanie saperskie obszaru budowy drogi ekspresowej, inwentaryzacje, obserwacje przyrodnicze i wyniesienie pasa drogowego. W dwóch stanowiskach przeprowadzono badania archeologiczne, w trzecim i ostatnim jeszcze trwają. Zakończono wycinkę drzew i krzewów, trwa oczyszczanie terenu z korzeni, karpin oraz gałęzi, a także wywożenie pozyskanego drewna. Pierwsze prace ziemne polegają na odhumusowaniu, wykonywane są drogi technologiczne wzdłuż trasy i rozbiórki budynków kolidujących z przebiegiem powstającej szosy.

Celem budowy odcinka drogi ekspresowej jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z okolicznych miejscowości i skrócenie czas przejazdu na osi północ-południe.

Wykonawcą robót jest konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones, które zadanie wykona za ponad 365 mln zł. Po jego zakończeniu ma opracować dokumentację powykonawczą i uzyskać pozwolenie na użytkowanie. Prace zakończą się w III kwartale 2025 r.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Via Carpatia w Polsce i na Podkarpaciu

Droga ekspresowa S19 jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia. W Polsce będzie liczyć około 700 km i składać się z odcinków tras S61, S16 i S19. Przebiegnie od granicy państwa w Budzisku, przez Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin i Rzeszów do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. Trasa powstaje w pięciu województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim.

Na Podkarpaciu kierowcy korzystają z drogi ekspresowej S19 o długości 81,8 km między Lasami Janowskimi a Rzeszowem. 72,9 km trasy jest w realizacji, część w budowie (Rzeszów Południe–Babica, Krosno–Miejsce Piastowe), a część na etapie projektowania (Babica–Jawornik, Domaradz–Krosno, Miejsce Piastowe–Dukla, Dukla–Barwinek i Sokołów Małopolski Płn.–Jasionka – dobudowa drugiej jezdni). W fazie przetargu są odcinki Jawornik–Lutcza, Lutcza–Domaradz (łącznie 11,6 km).

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S7 – wkrótce otwarcie odcinka na południe od Warszawy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!