• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Centralna Magistrala Kolejowa. Pociągi pojadą szybciej

Opublikowano: 14-03-2024 Źródło: PKP PLK

Centralna Magistrala Kolejowa (CMK) jest przygotowywana na zwiększenie prędkości maksymalnej do 250 km/godz. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych ma skrócić czasy podróży na trasach między Warszawą a Krakowem, Katowicami i Wrocławiem. Wartość inwestycji to 1,8 mld zł.


Pendolino na torach CMK. Fot. Paweł Mieszkowski, Artur Lewandowski/PKP PLK Pendolino na torach CMK. Fot. Paweł Mieszkowski, Artur Lewandowski/PKP PLK
  • System ETCS poziomu 2 powstanie na szlaku Korytów–Zawiercie (210 km)
  • Umożliwi osiągnięcie prędkości do 250 km/godz.
  • Pierwsze szybkie pociągi pojawią się w rozkładzie 2025/2026

Roboty budowlane dla ETCS

Aktualnie na pięciu odcinkach trwają roboty, a dla dwóch powstaje dokumentacja. Kluczowe dla CMK przedsięwzięcie to wdrożenie systemu ETCS poziomu 2 na liczącej 210 km trasie Korytów–Zawiercie. ETCS to system kontroli jazdy na kolei nadzorujący prowadzenie pociągu przez maszynistę, monitorujący dopuszczalną prędkość i miejsca zatrzymania. Do komunikacji między składami a urządzeniami przytorowymi wykorzystuje się kolejową sieć telekomunikacyjną. Inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo ruchu i obniżyć zużycie energii poprzez poprawę przepustowości i płynności kursów.

Modernizacja stacji Zawiercie. Fot. Monika Chwastowska/PKP PLK Modernizacja stacji Zawiercie. Fot. Monika Chwastowska/PKP PLK


Nowoczesne rozwiązania cyfrowe

Zabudowanie komputerowych urządzeń zabezpieczających (m.in. samoczynna blokada liniowa), zapewni bezpieczeństwo większej liczbie pociągów znajdujących się w tym samym czasie na linii kolejowej. Do współpracy z ETCS zostaną dostosowane urządzenia stacyjne. Nadzór nad ruchem składów i pracą aparatury od Korytowa do Zawiercia będzie się odbywał w lokalnym centrum sterowania w Idzikowicach. Wdrożenie zapewni wymagany poziom bezpieczeństwa szybkich pociągów jadących z prędkością do 250 km/godz.

Do czasu uruchomienia systemu ETCS poziomu 2 wyłączony zostanie ETCS poziomu 1. Dojdzie do zmian w ruchu pociągów od marca 2024 r. na odcinku północnym (od Grodziska Mazowieckiego do Idzikowic) i w IV kwartale 2024 r. na części południowej (od Włoszczowy Północ do Zawiercia).

Prace na CMK

Kończą się prace związane z dostosowaniem CMK do prędkości do 250 km/godz. Trwa wymiana torów między Psarami a Zawierciem. Podsypka tłuczniowa jest uzupełniana, prowadzone są podbicie torów i regulacja sieci trakcyjnej. Zakończenie robót ma nastąpić w połowie 2024 r., a certyfikacja podsystemu Infrastruktura zostanie sfinalizowana w 2025 r.

Stacja Zawiercie. Fot. Monika Chwastowska/PKP PLK Stacja Zawiercie. Fot. Monika Chwastowska/PKP PLK

W ramach modernizacji posterunku odgałęźnego Knapówka wymienianych jest pięć rozjazdów na dostosowane dla kolei dużych prędkości, powstaje nastawnia, przebudowywane są urządzenia sterowania ruchem. Koniec przebudowy to I kwartał 2025 r. Nowa instalacja sterowania ruchem kolejowym jest zabudowywana na stacji Zawiercie. Działania obejmują wymianę 10 rozjazdów, 2 km torów i 10 km sieci trakcyjnej. Potrwają do IV kwartału 2024 r.

W tym roku zakończą się badania geotechniczne wraz z weryfikacją wzmocnień podtorza na całej trasie CMK oraz projektowanie przebudowy stacji Psary. Dojdzie też do szlifowania szyn w obu torach na odcinku Grodzisk Mazowiecki–Zawiercie, trwa przetarg na zaprojektowanie i budowę elementów infrastruktury technicznej wzdłuż linii kolejowej nr 4 (przebudowa odwodnienia, budowa ekranów akustycznych, umocnienie nasypów kolejowych, zabudowa urządzeń odstraszania zwierząt).

Szlifowanie szyn na CMK. Fot. Monika Chwastowska/PKP PLK Szlifowanie szyn na CMK. Fot. Monika Chwastowska/PKP PLK

51 obiektów inżynieryjnych po przebudowie

Zmodernizowano już 51 obiektów inżynieryjnych (mosty, przepusty, wiadukty i przejścia pod torami). Cztery przejazdy drogowo-kolejowe zastąpiono skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. Otwarto cztery wiadukty drogowe w województwach łódzkim i świętokrzyskim.

Po uruchomieniu systemów ERTMS/GSM-R i ERTMS/ETCS poziomu 2, przeprowadzeniu certyfikacji i uzyskaniu zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji całej linii CMK pociągi pojadą z prędkością do 250 km/godz. Pierwsze takie przejazdu zaplanowano w rozkładzie jazdy 2025/2026.

CMK łączy Warszawę, Kraków, Katowice i Wrocław. Jest też ważna dla ruchu regionalnego w województwach mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim i śląskim.

Przeczytaj także: Najdłuższy tunel w Polsce. Umowa na budowę podpisana

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!