Roboty na 13 km odcinku Limanowa–bocznica Klęczany to element modernizacji linii nr 104 Chabówka–Nowy Sącz. Trasa w części (na 8 km) pobiegnie nowym śladem: od Męciny (projektowana nowa stacja), dalej tunelem pod Pisarzową, a następnie do Mordarki (projektowany przystanek osobowy).

Pisarzowa to wieś w powiecie limanowskim u podnóży Pasma Łososińskiego. Wlot do tunelu zaplanowano w miejscowości o nazwie Męcina, a wylot w Mordarce (patrząc od Nowego Sącza). Jednotorowy obiekt o długości 3,8 km wykonany będzie przy użyciu TBM. Tego typu maszyny drążąc tunel, jednocześnie układają jego obudowę. Poza tym zaplanowano 22 przeprawy mostowe, w tym dziesięć mostów kolejowych, sześć wiaduktów drogowych i sześć kolejowych.

Kto zbuduje najdłuższy tunel w Polsce?

Wykonawcą zostało konsorcjum firm Budimex S.A. (udział 50%), Gülermak Ağir Sanayi Inşaat ve ‎Taahhüt A.Ş. ‎‎(25%) oraz Gülermak‎ sp. z o.o. ‎(25%). Warte 1,93 mld zł netto prace potrwać mają 38 miesięcy, przy czym w ramach tunelu powinny rozpocząć się za około 15 miesięcy.

Po otwarciu będzie to najdłuższy tunel w Polsce wśród kolejowych i drogowych. Sytuacja zmieni się, kiedy oddany zostanie kolejowy tunel w Łodzi dla CPK (4,6 km) oraz podziemna przeprawa (5 km) w ramach drogowej zachodniej obwodnicy Szczecina. Warto jednocześnie podkreślić, że w Polsce już powstały i budowane są podziemne obiekty, których łączna długość dwóch naw przekracza 3,8 km. Aktualnie wykonywany jest także kolejowy tunel średnicowy w Łodzi, który będzie mieć 7,5 km, składając się z jednego długiego na 3 km obiektu dwutorowego oraz czterech jednotorowych o sumarycznej długości 4,5 km.

Tunel w rejonie Pisarzowej powstanie w ramach inwestycji o umownej nazwie Podłęże–Piekiełko, którą podzielono na 10 odcinków realizacyjnych. Linia Podłęże–Piekiełko zostanie poprowadzona 11 tunelami o łącznej długości 11,8 km. Z kolei między Chabówką a Nowym Sączem zaplanowano dwa tunele o sumarycznej długości 5,8 km.

Przeczytaj także: Tunele w Polsce. Wszystkie inwestycje GDDKiA. Stan na 2024 r.