Partnerzy portalu

Tunel kolei dużych prędkości w Łodzi ma pozwolenie na budowę

Opublikowano: 25-01-2024 Źródło: CPK

 Wojewoda łódzki wydał pozwolenie na budowę tunelu kolei dużych prędkości w Łodzi. Decyzja umożliwia ogłoszenie ostatniego przetargu związanego z budową obiektu o długości 4,6 km.


Tunel kolei dużych prędkości CPK ma pozwolenie na budowę. Źródło: CPK Tunel kolei dużych prędkości CPK ma pozwolenie na budowę. Źródło: CPK

Trwają inne prace związane z budową tunelu kolei dużych prędkości w Łodzi. We wrześniu 2023 r. rozpoczęło się wzmacnianie fundamentów Łódzkiego Domu Kultury (ŁDK), po zachodniej stronie dworca Łódź Fabryczna. Zadanie obejmuje też wykonanie kanalizacji kablowej do zasilania podstacji trakcyjnej dla linii kolejowej, przebudowę przyłączy ciepłowniczych, wodociągowych i teletechnicznych oraz budowę sieci elektroenergetycznej. Roboty o wartości 93 mln zł netto realizuje firma Keller Polska. Inżynierem kontraktu jest spółka DTŚ.

Źródło: CPK Źródło: CPK

W najbliższych tygodniach rozpocznie się budowa komory startowej (która będzie także wyjściem tunelu na powierzchnię). Powstanie ona w pobliżu osiedla Retkinia na południowy zachód od stacji Łódź Kaliska. Po zakończeniu wzmacniania fundamentów ŁDK ruszą roboty związane z komorą odbiorczą. Znajdzie się ona w pobliżu domu kultury po zachodniej stronie dworca Łódź Fabryczna. Zadanie warte 147 mln zł netto wykonuje Budimex.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Tunel kolejowy o średnicy 14 m zostanie wydrążony maszyną TBM. Będzie elementem szlaku prowadzącego przez Łódź do Warszawy, Wrocławia i Poznania. Podróże między Łodzią a Warszawą skrócą się o połowę, do 45 min. Przejazdy do Wrocławia i Poznania zajmą 1 godz. 10 min (aktualnie 3 godz.). W woj. łódzkim inwestycje CPK i PKP PLK obejmują budowę 219 km nowych linii kolejowych i modernizację 305 km istniejących tras.

Przeczytaj także: Tunel średnicowy. Już wkrótce wznowienie drążenia

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!