Partnerzy portalu

Autonomiczne bezemisyjne floty do 2030 r. wypłyną na morza

Opublikowano: 19.12.2021 (Aktualizacja: 2021-12-19)
polska , 19.12.2021

Attollo, brytyjski operator morski, przedstawił projekty autonomicznych statków i dronów zasilanych wodorem, które mają wspierać nowe przedsięwzięcia morskie, w tym rozwój morskiej energii wiatrowej. Jednostki mają być bezemisyjne. Wartość projektu wynosi około 100 mln dol. Zapraszany do obejrzenia wizualizacji!

Futurystyczne koncepcje zaprezentowano w ramach badawczo-rozwojowego Projektu Zero, który służy osiągnięciu celu zerowej emisyjności Wielkiej Brytanii. Statki nazwano Nadzieja, Przeznaczenie i Postęp, by podkreślić trzy filary całego przedsięwzięcia.

Autonomiczne jednostki pływające będą wykorzystywać ogniwa paliwowe zasilane wodorem wytwarzanym przez pokładowe odnawialne źródła energii, wiatrowe i słoneczne. Wsparcie zapewnią nowoczesne technologie cyfrowe, od komputerowych po sztuczną inteligencję.

Ergonomiczne rozwiązania mają minimalizować hałas i wibracje, a spersonalizowane ustawienia pozwolą załodze dostosowywać oświetlenie, dźwięk i temperaturę w kabinie do własnych potrzeb. Zapewnią spokojny sen, ograniczą zmęczenie i poprawią wydajność pracy na morzu.

Dodatkowe funkcje to zaawansowane czujniki, możliwość drukowania 3D np. części i hydroponikę – mają umożliwić statkom niezależne działanie. Na pokładzie znajdą się też drony, które zastąpią stosowane współcześnie helikoptery.

Statki na wodach mają pojawić się do 2030 r. Projekt został sfinansowany przy pomocy rządu i wsparciu firmy V&A Dundee „Design Accelerator” V&A Dundee „Design Accelerator” w zakresie technologii niskoemisyjnych. Spółka doradcza CENEX przeprowadziła badania nad technologiami napędowymi o zerowej emisji.

Zobacz także: Te elektrownie robią wrażenie